Θέμα: 800/L enydrio
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-08-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορεις να το πεις ακριβως ετσι γιατι εχει 2 μετρα μηκος το ενυδρειο και εσυ μαζεβεις ολο το βαρος στο ενα τετραγωνικο,αρα δεν ισχυει ακριβως ετσι γιατι το βαρος μοιραζεται.οντως υπαρχει καποιος κινδυνος αλλα αν το βαλει διπλα σε δοκαρι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
Φιλε μου επετρεψε μου να διαφωνησω καθως μπορει να εχει 2 μετρα μηκος αλλα μιλαμε για βαθος 60.Οποτε 2 Χ 0,60= 1,2 τ.μ.Στην κατανομη βαρους μας ενδιαφερει η επιφανεια και οχη η μια διασταση.π.Χ
Μπορει να εχεις ενα ενυδρειο 2Χ0,6Χ1 (ΜΧΠΧΥ).μιλαμε για βαρος κοντα στα 1300 κιλα σε επιφανεια 1,2 τ.μ..Αν το ιδιο ενυδρειο ειχε πλατος 1μετρο και υψος 60εκ θα ειχαμε τα ιδια κιλα σε 2τ.μ επιφανεια (2Χ1).
Η πλακα καθε σπιτιου εχει προδιαγραφες (χωρις τους συντελεστες σταθερου και κινουμενου φορτιου) 250 κιλα/τ.μ.
Αν συνιπολογισουμε και αυτους τους συντελεστες παμε γυρω στα 400-500 κιλα/τ.μ.Υποψιν πως αυτες οι τιμες ειναι για καταστασεις ηρεμιας και οχι σεισμου.Επισης το σκυροδεμα το δινουν ολοι οι μηχανικοι 50 χρονια οριο ασφαλειας.Σε μια οικοδομη οπου ειναι 25 ετων (που καμια σχεση οι στατικη τοτε με τωρα) θα πρεπει αυτο το οριο να ειναι λογικα μικροτερο.

Υ.Γ.Τα παραπανω λογω δουλειας τα εχω συζητησει με διαφορους μηχανικους κατα καιρους,και για αυτο το λογο παρολο που ηθελα και ειχα την δυνατοτητα να κανω ενα ενυδρειο 1000+ λιτρων το σκεφτηκα και αλλαξα γνωμη.
Ζουμε σε μια χωρα που "χορευει" συχνα και καλο θα ειναι να μην κανουμε το χομπυ μας επικινδυνο.
Φιλικα παντα Νik25!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01417 seconds with 10 queries