Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-08-07, 12:28
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Αλλαγή χρώματος...τι μπορεί να φταίει?!?!? + extra probs

Καλημέρα - καλησπέρα σε όλους τους εναπομείναντες στο φόρουμ λόγω διακοπών!

Εχω αναφερθεί σε άλλο τόπικ για το ενυδρείο που έχω (54lt juwel rekord) κ το οποίο το κατοικούν αυτή τη στιγμή 2 χρυσόψαρα oranda κ ένα apple snail (τον πλέκο που είχα πάρει μετά από μια βδομάδα κ τη δική σας σωστή κατατόπιση επί του θέματος συμβατικότητας ειδών, τον επέστρεψα στο μαγαζί απ'όπου τον είχα πάρει). Το ενυδρείο "τρέχει" εδώ κ 1.5 μήνα κ τα χρυσόψαρα δείχνουν να το απολαμβάνουν!
Το πρόβλημα που έχει παρουσιασθεί είναι το εξής: το ένα εκ των δύο ψαριών κ του οποίου τα χρώματα είναι λευκό-πορτοκαλί (το δεύτερο είναι ολόκληρο πορτοκαλί) έχει αρχίσει το λευκό του χρώμα να γίνεται πορτοκαλί καθώς κ σε κάποια σημεία στο πορτοκαλί δείχνει στα λέπια να εξασθενεί το χρώμα κ να τείνει να γίνει λευκό...
Το χρυσόψαρο δεν εμφανίζει κάποια σημάδια ασθένειας (κ τα λέπια που τείνουν να γίνουν λευκά όχι δεν είναι λευκά στίγματα!) κ αντίθετα παιχνιδίζει με το άλλο, τρώει κανονικά κ γενικά δείχνει να ζεί πολύ καλά.
Οι μετρήσεις που παίρνω κάθε εβδομάδα είναι οι εξής:
pH: 8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Αμμώνίο (ΝΗ4): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): < 0.3
Νιτρικά (ΝΟ3): 40
Αλλαγές νερού: 30%+ / εβδομάδα (καθώς κ λόγω χρήσης ανεμιστήρα για πτώση θερμοκρασίας κ εξάτμισης νερού, εντός εβδομάδος προσθέτω 3-5 λίτρα)
Θερμοκρασία: 24-25
Η τροφή τους είναι Flakes της Tetrafin + Color Goldfish της Tropical εναλλασσόμενη, καθώς κ κάποιες φορές λίγο αρακά καθώς κ μια μέρα μένουν ατάϊστα.
Είναι ανησυχιτικό το σύμπτωμα αυτό (δλδ για κάποιο μελλοντικό συμβάν) κ μπορώ να κάνω κάτι? Μπορεί να οφείλεται στην τροφή τους ή σε κάποιον άλλο παράγοντα που αφορά στις μετρήσεις?
Επίσης θέματα που με προβληματίζουν είναι :
- τα αυξημένα νιτρικά (προσέχω την ποσότητα τροφής ώστε να τρώγεται άμεσα κ να μην μένει στον βυθό) που δεν θέλουν να πέσουν με τπτ! Ακόμα κ μετά από την μεγάλη αλλαγή νερού κάνω μέτρηση μετά από 2-5 ώρες να δώ τις τιμές τους κ κάτω από 30 δεν πέφτουν παρά το ότι χρησιμοποιώ κ σκούπα βυθού!
- η σκληρότητα κ το ph. Για το ph χρησιμοποιώ το ph minus αλλά αλλαγή δεν έχω δει ούτε όταν στην προτελευταία αλλαγή νερού πρόσθεσα μόνο μεταλλικό νερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις κ τις συμβουλές σας κ συγνώμη για τον όγκο του θέματος

*Σας επισυνάπτω φωτό από τα καμάρια μου αν κ δεν είναι ευδιάκριτη λόγω λήψης από κινητό (επιφυλάσσομαι μετά το πέρας των διακοπών να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου κ να δεχθώ όλες τις γνώμες σας)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα19.jpg
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  285,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04281 seconds with 12 queries