Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 27-07-07, 02:28
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Την ιδια βαθμονόμηση έχουν, αλλα δεν εχουν την ιδια ακριβεια και την ιδια διακρητηκή ικανότητητα, επίσης για να μετρήσεις σωστά πρέπει να κοιτάξεις καθετα και όχι υπο γωνία, γιατί αλλιώς θα χάσεις μερικά mm. αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και στο κοντέρ του αυτοκινήτου ή στον δείκτη της βενζίνης, αν το κοιτάξεις μια φορά καθετα και μια φορά το κοιτάξεις υπό γωνία τότε θα καταλάβεις υπάρχει μία μικρή διαφορά, ο κάθε άνθρωπος το κοιτάζει με τον τρόπο του, αυτό σημαίνει ότι παντα στις μετρήσεις υπάρχει και ο παράγοντας της υποκοιμενικότητας του παρατηρητή. Ακόμα και ο ίδιος ανθρωπος αν μετρήσει πολλές φορές το ίδιο φυσικό μεγεθος ενδέχεται οι μετρήσεις του να μην ειναι όλες ίδιες, τότε για να έχουμε την μέγιστη ακρίβεια, κανουμε πολλές μετρήσεις και πέρνουμε τον μέσο όρο, έχω προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό, έχει τύχει πολλές φορές μεσα στα εργαστήρια να χρειαστεί να μετρήσω το ίδιο πράγμα περισσότερες και από 100 φορές για να βγάλω τον μέσο όρο, αυτό το κάνουμε όταν θελουμε να έχουμε την μέγιστη ακρίβεια.

Δέν θέλω να πώ ότι οι δικές μου μετρήσεις είναι σωστές και οι δικές σας λάθος, ισα ισα που εγω αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ στικ που είναι απαράδεκτα, για αυτό τον λόγο με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση, για να μάθω και τις δικές σας μετρήσεις,


Παιδιά δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση αλλα νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα, και με ενδιαφέρει αρκετά το αρχικό θέμα σχετικά με τα νιτρικά στο νερό της Θεσσαλονίκης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 10 queries