Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 26-07-07, 10:19
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι γεννήστρα χρησιμοποίησες? πλαστική διαφανή ? αν ναι τοτε τα θυληκά κανονικά αφού θα έβλεπαν τον αρσενικό θα άρχιζαν να τσακόνονται μεταξύ τους( για να μήνει το κυρίαρχο θυληκό) οπόταν δεν θεορώ τη πιο σωστη μέθοδο...

Η γεννήστρα ήταν διάφανη,αλλά ως προς το τσακωμό δε μπορώ να πω πως είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα,ίσως τα φυτά και τα λίτρα να βοηθάνε. Αν και στη περίπτωση μου ήταν σχεδόν προφανής η επιλογή μιας και από την πρώτη ώρα έδειξε ενδιαφέρον η μία.Αλλά ακόμα και νά υπάρξει κυνηγητό μεταξύ των θηλυκών δε συγκρίνεται με αυτό του αρσενικού-θηλυκού. Η εναλλακτική είναι να βάζεις μία κάθε φορά και να δεις ποια δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον,αν έχουμε επιθετικά ψάρια. Εχω παρατηρίσει ότι στα πιο σκούρα χρώματα είναι πιο επιθετικές οι θηλυκές γενικά.


Αφού η φωλιά είναι μέσα στη γεννηστρα (αφου εκεί ήταν ο αρσενικός) αρα λογικά θα χαλάσει έτσι κ' αλιώς.

Αν έχεις βάλλει κερατοφυλλο ή κάποιο δακτύλιο δε χαλάει. Οταν λέμε βγάζω τη γεννήστρα δεν εννούμε την αρπάζω. Απλά χαμηλώνω το ύψος της κάθετα από κεί που ήταν και την ανεβάζω προσεκτικά από άλλο σημείο του ενυδρείου. Οποια απώλεια,που αν το κάνεις με προσοχή είναι μικρή, θα επισκευαστεί. Εχουν παρατηρηθεί εξάλλου περιπτώσεις αρσενικός να κάνεις 2 ή 3 φωλίες οπότε η επισκευή της φωλιάς που δεν νομίζω να είναι τόσο θέμα για έναν υγιή αρσενικό


το καταλαβαίνω να είναι ταιριαστά σε μέγεθος για να μην εχουν προβλήματα κατα την αναπαραγωγή, αλλά παρόμοια χρώματα γιατί?

Κοίτα ως προσ το μέγεθος ο λόγος είναι προφανής. Ως προς το χρώμα ξέρω ότι γενικά κρατάνε χαρακτηριστικά κάποιων γενιών. Οι λόγοι που επιλέγω παρόμοιων χρωματισμών είναι αφενός για την επιθετικότητα,αφετέρου γιατί δίνει περισσότερες πιθανότητες σε ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα. Σίγουρα θα βγούν και χρώματα που θα παραξενέψουν,αλλά νομίζω δίνεις περισσότερες πιθανότητες για πιο σύγκεκριμένους χρωματισμούς. Δεν είναι απόλυτο αυτό που λέω ούτε το λέω από κάποια τρελλή εμπειρία,ωστόσο απόσο έχω δεί είναι η διαδικασία που ακολουθούν και άλλοι στις αναπαραγωγές
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 10 queries