Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-07-07, 14:36
Το avatar του χρήστη Christina
Christina Ο χρήστης Christina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Σχισμένες ουρές σε χρυσόψαρα

Γεια σας! Είμαι καινούρια στην παρέα και θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που έχω.
Έχω ένα ενυδρείο 80 L με 3 χρυσόψαρα και ένα μικρό Labidochromis caeruleus (κιχλίδας). Τους έχω αλλάξει ενυδρείο εδώ και 2 μήνες, αλλά δεν έχω κάνει τεστ για να δω αν η βιολογία του έχει στρώσει. Έχω 2 φίλτρα: ένα Eheim 2006 και ένα Resun magi-380. Αλλαγές νερού κάνω σχεδόν καθημερινά 10 λίτρα περίπου, ενώ μια φορά την εβδομάδα αλλάζω περίπου το 50% του νερού και καθαρίζω τα φίλτρα. Πριν λίγες μέρες παρατήρησα ότι τα 2 από τα 3 χρυσόψαρα είχαν σχισμένα πτερύγια, ενώ τώρα το πρόβλημα έχει επεκταθεί και στις ουρές. Παλιότερα, είχαν εμφανίσει πάλι το ίδιο πρόβλημα και τους έκανα 5 μέρες θεραπεία με myxazin και είδα ότι έγιναν καλά. Ωστόσο, γενικά δεν προτιμώ να τους βάζω αντιβιοτικά για να μην επιβαρύνω τη βιολογία του ενυδρείου. Τι άλλο μπορώ να κάνω?
Τον κιχλίδα τον αγόρασα πριν 5 μέρες περίπου. Εδώ και 2 μέρες παρατηρώ ότι καμιά φορά τρίβεται πάνω στο χαλαζία στιγμιαία και αυτό επαναλαμβάνεται 3-4 φορές. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι ενώ το ψάρι είναι κίτρινο, στην κοιλιακή του περιοχή είναι σαν να έχει ξεθωριάσει και να έχει άσπρα σημάδια. Είναι φυσιολογικό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 23-07-07 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries