Θέμα: The Black Malawi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 08-07-07, 15:37
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Μετα απο ωριμη σκεψη αποφασισα να ΜΗΝ αφαιρεσω την μαυρη αμμο για τους εξης λογους.
Α. Δεν θελω να στρεσσαρω τα ψαρια μου.
Β. Καθαριζεται ευκολα και γρηγορα διοτι εντοπιζεις τις ακαθαρσιες των ψαριων αμεσως.
Γ. Παει τελεια με το backround (η συνεχεια της μαυρης αμμου ειναι το μαυρο backround)
Δ. Δικαιολογει το τιτλο του ενυδρειου μου.
Ε. Μου αρεσει.
Ζ. Αλλος λογος.
ΑΠΛΑ το ενυδρειο μου δεν χαρακτηριζεται πλεον βιοτοπικο.
Τι ρατσισμος ειναι αυτος, χα χα χα πλακα κανω.
Τι ειρωνεια κ'αυτη στη μαυρη ηπειρο να μην υπαρχει μαυρη αμμος, η μηπως υπαρχει σε καποια περιοχη της λιμνης;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Την βαθμολογια φιλε μου θα την βαλουν τα ψαρια σου και οχι εμεις. Αφου οπως λες ειχες καλους δασκαλους, σημαινει (λογικα) οτι το εφτιαξες οπως πρεπει. Εσυ τι λες το εφτιαξες???? Τωρα αφου θες κι"αλλες γνωμες (περαν του οτι σου απαντησαν οι κορυφαιοι) ακου και την προσωπικη μου γνωμη. Το θεμα δεν ειναι να αρεσει σε μας αλλα να αρεσει στα ψαρια σου. Τους εχεις προσφερει αυτο που πρεπει? Τα ψαρια αυτα, θελουν 2 πραγματα σε σχεση με το aguascaping. Αμμο και πετρες. Ουτε ιχνος πρασιναδας. Αμμο εβαλες, αλλα μαυρο, και αφου το θες το ενυδρειο σου να ειναι βιοτοπικο πρεπει να τον βγαλεις. Πετρες εβαλες, αλλα οταν τα ψαρια μεγαλωσουν οι πετρες θα φαινονται λιγες Αν δεις και το δικο μου ενυδρειο που εχει μεγαλα ψαρια θα καταλαβεις τι εννοω Ακομα το φτιαχνω!
Μετα την δικη σου κριτικη ειδα το ενυδρειο σου και εχω να σου πω τα εξης με κριτικη-κρητικη διαθεση και παντα καλοπροαιρετα.
Οπως σου ειπαν ηδη βαλε μεγαλες πετρες, γιατι οσο και να αλλαζεις το setup οπως λες μ'αυτες τις πετρες δεν φτιαχνεις μεγαλες φωλιες.
Βρηκα καμια 30αρια πετρες και μ'αυτες προσπαθω να κανω το aquascaping δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος, και το εξηγω στην παρουσιαση μου.
Να φανταστεις οτι μου εχουν περισσεψει πετρες, πετρες 'διαμαντια', για να φτιαξω αλλα δυο ενυδρεια χωρις υπερβολη.
Το ειδος της πετρας αλλα και ο τροπος που τις εχεις τοποθετησει δεν μ'αρεσει.
Στη βαση του σωρου θα βαλεις πολυ πιο μεγαλες πετρες απο αυτες που εχεις και πανω απο αυτες αλλες μικροτερες και προπαντως οχι στρογγυλες.
Βρες οσο πιο πολλες πετρες με ακανονιστο σχημα, βρες πετρες με κοιλοτητες και σχισμες, αυτες οι πετρες ειναι απο μονες τους φωλιες.
Κανε καλυτερη εκμεταλλευση του πισω χωρου βαλε πλακε πετρες (πετρες με μεγαλη επιφανεια) στη πλατη του ενυδρειου και γεμισε αυτο το χωρο με πετρες.
Οσον αφορα το χρωμα προτιμω πετρες με σκουρο χρωμα, ομορφοτερη ειναι μια σκουροχρωμη πετρα με αλγη παρα μια ανοικτοχρωμη.
Η αμμος αν μπορω να δω δεν ειναι και τοσο ψιλη, και αφου κανεις οτι αρεσει στα ψαρια σου μαλλον πρεπει να την αλλαξεις.
Να φανταστεις η δικη μου οταν την πρωτοβαλλα που ηταν στεγνη λογω τριχωειδους φαινομενου καποια ποσοτητα επεπλεε, αν θες πιστεψε το.
Βεβαια εχω προβλημα στο καθαρισμο, με αποτελεσμα να μην πετω το νερο στο σιφωνι αλλα πρωτα σ'ενα κουβα.
Τωρα, το τι εχεις βαλει στο πατο του ενυδρειου σου, να υποθεσω οτι ακολουθεις την πεπατημενη δηλ πφφφφφελιζολ και τα τοιαυτα, και καλα κανεις γιατι οπως λες και ο ιδιος δεν ειναι τοσο σοι η κατασκευη σου.
--------------------------------------------------------------
Αυτα αφορουν το δευτερο post.
Η πρωτη μου επιλογη ειναι P. saulosi και μετα P. socolofi και μετα flavus.
Και γιατι να εχουμε μονο καλους χαρακτηρες, δεν το καταλαβα, η λιμνη Malawi εχει ολους τους χαρακτηρες, αρκει να εχεις κρυψωνες... εσυ που το θες βιοτοπικο.
Ολοι χωρανε στο ενυδρειο μου και οι καλοι και οι κακοι. This is the real life.
Αυτα... και παντα φιλικα και χωρις παρεξηγηση απο μενα... πιστευω κιάπο σενα.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02202 seconds with 10 queries