Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-06-07, 04:50
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή φιλτρο Αμμου (φτιαξτο μονο σου) και PH?

Με 150 λίτρα και 5 αγγελόψαρα.

Η Φιλτρανση του είναι υαλοβάμβακας ως προφιλτρο και ψιλή άμμο θαλάσσης για βιολογικη Φίλτρανση Ρευστοποιημένου (Fluidized Bed Filter).
Ο Χρόνος λειτουργίας με αυτό το σύστημα είναι 2 χρόνια έως τώρα χωρίς προβλήματα
Στις αλλαγές νερού 20% κάθε 10 μέρες πάντα βάζουμε aquasafe

Αν και δεν συμπαθούσα τα αγγελόψαρα προσπάθησα να πω στους πιτσιρικάδες μου να πάρουν ένα άλλο είδος αλλά δεν τα κατάφερα. Έτσι και αλλιώς αυτό το ενυδρείο φτιάχτηκε για αυτούς. Παρόλα αυτά όλη η φροντίδα του ενυδρείου έμεινε σε μένα. Σήμερα αν χάσω ένα από αυτά τα ψαράκια θα στεναχωρεθω πολύ γιατί έχουν γίνει οι αγάπες μου πλέον.
Το πρώτο φίλτρο που βάλαμε ήταν βιολογικό φιλτρο βυθου undergravel με ένα κυκλοφοριτη 350 λίτρων αντί για την συνηθισμένη κίνηση με φυσαλίδες αέρα.
Έτσι λοιπόν που σήμερα υπάρχει και το ιντερνετ άρχισα να ψάχνομαι για το τι νέο υπάρχει. Διάβασα αρκετά αλλά εντυπωσιάστηκα με το Fluidized bedfilter, και μου έγινε έμμονη ιδέα πως να το δοκιμάσω / φτιάξω.
Τα Χριστούγεννα εδώ στα μαγαζιά είδα ότι πουλούσαν αναψυκτικά οικονομικής συσκευασίας 3 λίτρων.
Με 2 μπουκάλες λοιπόν 3 λίτρων και τον ήδη υπάρχον κυκλοφοριτη και με 1100 γραμμάρια ψιλής άμμου φτιάξαμε με τα παιδια το πρωτο τους φιλτρακι. (το οποιο φτανει για ενυδριο 700 λιτρων)

Η σειρά είναι η εξής:
Στην πρώτη φιάλη που είναι εσωτερικό φίλτρο βάλαμε το υαλοβάμβακα, πάνω στην φιάλη είναι τοποθετημένη η είσοδος της αντλία νερού, και στην έξοδο της αντλίας με σωλήνα πάει στο εξωτερική δεύτερη φιάλη που περιέχει την άμμο, από εκεί μετά το νερό έρχεται πάλι μέσα στο ενυδρείο

Σήμερα που γράφω το πρώτο μήνυμα μου στο forum, έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε με μοναδικό φίλτρο την άμμο θαλάσσης. Το φίλτρο βυθού αφαιρέθηκε μετά από 2 μήνες μετά την ενκατασταση του φίλτρο άμμου και τα ψαράκια είναι μια χαρά να μην τα ματιάσω.

Έχω μια ερωτήσει ομως εάν κάποιος από σας έχει κάνει κάτι παρόμοιο, λόγω του ότι δεν έχω κάνει ποτέ μου τεστ νερού υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνει το PH ?
Η συσκευασία 5 κιλων άμμου έγραφε ότι δεν επειριαζει το PH.

Φιλια Πανος.


( δεν πιστεύω κάποιος να αρχίσει να μου την λέει ? και γιατί ρε φίλε δεν κανείς ένα τεστ και γράφεις ολόκληρο κατεβατό εδώ μέσα ? )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01804 seconds with 11 queries