Θέμα: αεραντλία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 31-05-07, 00:10
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω πώς είναι πεταμένα λεφτά όταν αγοράζουμε μία αεραντλία.
Πέρα από την υποτιθέμενη ομορφιά που προσφέρει με την απελευθέρωση οξυγόνου στο ενυδρείο μας θα μας φανεί πραγματικά χρήσιμη όταν κάνουμε κάποια θεραπεία στα ψαράκια μας που τότε ως επί το πλείστον χρειαζόμαστε περισσότερη οξυγόνωση.
Επίσης μπορεί να σώσει τα ψαράκια μας αν για κάποιο λόγω σταματήσει το φίλτρο μας και αργήσουμε κάποιες ώρες να το πάρουμε χαμπάρι.
Έχω παρατηρήσει δε ότι ορισμένα είδη κιχλίδων που έτυχε να έχω κατά καιρούς στο ενυδρείο μου απολάμβαναν την ύπαρξη αεραντλίας.
Κάποια είδη ψαριών όπως οι δίσκοι σίγουρα δεν την συμπαθούν.
Όταν έχουμε ζωντανά φυτά στο ενυδρείο με σωστό φωτισμό δεν την χρειαζόμαστε. Με το διοξείδιο που τυχόν έχουμε για την σωστή ανάπτυξη δύσκολων φυτών μία αεραντλία θα λειτουργούσε ανταγωνίστηκα και θα στερούσε από τα φυτά μας το πολύτιμο για αυτά διοξείδιο.
Τέλος να πω ότι αν ψάξουμε στα σπίτια όλων των μελών του gab θα είναι πολύ λίγοι αυτοί που δεν θα έχουν έστω μία αεραντλία σε κάποιο συρτάρι.
Σαφώς και δεν είναι πεταμένα λεφτά.
Σαφώς και βοηθάει σε περίοδο θεραπείας.
Δεν νομίζω να είπε κάποιος το αντίθετο.
Αλλά διάβασε λίγο καλύτερα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liana Εμφάνιση μηνυμάτων
μου είπαν στο pet shop ότι χρειάζεται οπωσδήποτε....για οξυγόνο!!!!!!!!!!!!!
δλδ χωρίς αυτή μπορούν να ζήσουν τα ψάρια??
Και ο φίλος αντιπρότεινε τη λύση (την οποία και επικροτώ)....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά θα βάλεις την έξοδο του φίλτρου σου λίγο φηλά έτσι ώστε να κάνει μια αναταραξη το νερο στην επιφανεια του.....
Φιλικά!
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 10 queries