Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 27-05-07, 22:05
lama0502 Ο χρήστης lama0502 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: Αθήνα/Αιγάλεω
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!!Οταν ρώταγα αν χρειάζετα όλη η διαδικασία,νόμιζα ότι θα πρεπει να περιμένω πάλι ένα μήνα όπως όταν ξεκίνησα το ενυδρείο!!Από ότι καταλαβα,το κάνω μέσα σε ένα απόγευμα και βάζω και τα ψάρια!!Δεν χρειάζεται να μεινουν μέρες πολλές έξω απο το νερο τα ψάρια!Και τώρα θα γράψω αυτό που χρειάζεται να κάνω αν καταλαβα καλά:

1.Βγάζω ψάρια,βγάζω από μπριζα τα πάντα,και μεταφέρω ψάρια και φίλτρο(μεταφέρεται είναι με βεντούζες και όχι ενσωματωμένο) με νερό από το ενυδρείο σε ένα κουβα!
2.Βγάζω ότι νερό έχει μείνει και μετά βγάζω όλο το χαλίκι μου!Που απ¨΄οτι κατάλαβα δεν το χρειάζομαι πια!
3.Στρώνω υπόστρωμα 6cm(χαλικάκι μου είπατε 0,5mm σωστα,βάζω νερό μεχρι την μέση και φυτεύω τα φυτα μου!!
4.Συμπληρώνω το υπόλοιπο νερο και όταν η θερμοκρασία είναι κατάλληλη
βάζω ψαράκια και ΤΕΛΟΣ!!

Και τώρα οι ερωτήσεις!!!

1.Υπόστρωμα για τα φυτά δεν θα χρειαστεί να βάλω;;Δεν έχετε αποφασίσει αν χρειάζεται και έχω μπερδευτεί!!Να βάλω 2cm χαλίκι,1cm υπόστρωμα και άλλα 3 χαλίκι,ή όλο χαλίκι;;
2.Να κρατήσω το παλιό νερό από το ενυδρείο και να προσθέσω αυτό,ή να βάλω καινούριο;Επίσης να μεταφέρω τα ψάρια από τον κουβα με το νερό τους ή μόνα τους;
3.Από τη στιγμή που θα τα φυτέψω τα φυτά μπορώ μετά οποιαδήποτε άλλη στιγμή να προσθέσω και άλλα αν θέλω;
4.Από τη στιγμή που θα φυτευτούν χρειάζονται τίποτα άλλο,λιπάσματα,ταμπλέτες;;;τι;;
5.Υπάρχουν μάρκες για χαλίκι,ή απλά ζητάω τη διάμετρο που θέλω;Αν τελικά αποφασίσετε ότι χρειάζομαι υποστρωμα για τα φυτά,ποιο να πάρω;
6.Θέλω κάτω το ενυδρείο μου να είναι σαν γρασίδι,χαλί,ή όπως το λέτε!Μπορείτε να μου δώσετε ονόματα χαλιών;;

Σας κούρασα;;Ελπίζω όχι!!Έχω και άλλες!!!Αργοτερα............
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 10 queries