Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-05-07, 20:54
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Kαταρχην,ευχαριστω για τις απαντησεις..
Τα πλατικα φυτα θα παρουν ποδι και σκοπευω να δοκιμασω να το φυτεψω κτλ κτλ..Προς το παρον ομως επειγουν αλλα πραγματα οποτε ισως να σας ενοχλησω αλλη φορα για την συννεχεια ..
Γνωριζω οτι τα στικ δεν ειναι αξιοπιστα και καποια στιγμη θα φροντισω να προμηθευτω υγρα (εχω αμμωνιας σε υγρο)..
Μεγαλες αλλαγες νερου,γενικοτερα εχω κανει και δεν πηγα με το τροπαριο 30% και ειμαι ενταξει..Ακομα και 90-95% σε μια φαση που ειχα υπερβολικα ανεβασμενες τιμες αμμωνιας και no2 και οχι αλογιστα..Ειχα επισης την καθοδηγηση/βοηθεια ενος μελους του συλλογου,εξ αποστασεως βεβαια αλλα επραξα αρκετες φορες με την δικη μου κριση αφου δεν μπορεις να ενοχλεις συννεχεια..
Τωρα που το σκεφτομαι,σχετικα με την ποιοτητα νερου..Υπαρχει περιπτωση να εχει συμβει κατι αλλο..Μολις ρωτησα την γυναικα μου και η αλλαγη εγινε απο βρυση της οποιας η μπαταρια ειναι καινουργια..Πολλες φορες η γευση του νερου ειναι χαλια που σημαινει οτι δεν ξερω τι στοιχεια θα εδινε μια μετρηση και υπαρχει περιπτωση να προηλθε το προβλημα απο εκει...Στην προηγουμενη μετρηση που ειχα κανει,ειχα μετρησει gh στο 14 και kh στο 3..
Πηγα και ζητησα αλατι για ενυδρια οπως ειχα διαβασει αρκετες φορες στο φορουμ,αλλα η πωλητρια μου εδινε oktozin και κατι..αλλα και δεν πηρα τπτ ωσπου να ρωτησω....
Το oktozin ειναι αλατι ή θα πρεπει να παω σε αλλο pet shop??

Δεν ειναι θεμα οτι τα εχω μπερδεψει..Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα εμπειρια και πηγα να στρωσω ενυδριο με ψαρια μεσα και η κατασταση βγηκε γρηγορα εκτος ελεγχου..Αντι λοιπον να γινουν ολα με ηρεμια,με μελετη και προσχεδιασμο,εγιναν με πανικο και τρεξιμο να σωσουμε τα ψαρακια..Εχω νευριασει και στεναχωρηθει πολυ με το θεμα αλλα δεν θα τα παρατησω..Γι'αυτο και αρχισα να γραφω στο φορουμ..
-------------------------
Επισης κατι αλλο..Η χορηγηση θα γινει στο 3% επι του ολικου για 1 φορα και θα συμπληρωνετε αλλο 3% επι της ποσσοτητας που θα αλλαζω?
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miz : 27-05-07 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries