Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-05-07, 16:35
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

απο δοσολογια εριχνα λιγοτερο απο την συνιστωμενη δοση.μαλλον θα επρεπε ακομα πιο λιγο.αλλα δεν θα επρεπε τα φυτα να αξιοποιουν αυτο το λιγο λιπασμα με την φωτοσυνθεση απο την στιγμη που αρχισε να υπαρχει φως;βεβαια απο την ολη αλυσιδα λειπει το co2.στο μεταξυ διανυουμε την τριτη βδομαδα χωρις να εχω ριξει καθολου λιπασμα.μονο αλλαγες νερου.και ελλατωση της φωτοπεριοδου.και ακομα υπαρχει αλγη,σε καπως λιγοτερο βαθμο βεβαια.
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το αν η αναπτυξη αλγης σε αυτα τα αργης αναπτυξης φυτα μπορει να αποφευχθει μονο με χορηγηση co2,εφοσον εχουμε απο πριν προσθεσει καποια μικρη λιπανση,και επισης εχουμε τοποθετησει και μια λαμπα.στην περιπτωση μου παραδειγμα,ο fe ειναι στα 0,1mg/l.ποσο πιο κατω να παει;αν ,λεω,βαλω για παραδειγμα excel,τα φυτα θα αξιοπιοισουν αυτην την τιμη σιδηρου,η' και παλι θα λειτουργησει σαν περισσεια ,και θα εχουμε παλι αναπτυξη αλγης;οποτε και η λειτουργια της λαμπας θα μου ειναι αχρηστη.

ΥΓ sorry παιδες για το πριξημο.πολυ ντορος θα μου πειτε για μια μπουρδα 15λιτρων.απλα πιο πολυ θελω να καταλαβω τον ολο μηχανισμο αντιμετωπισης μιας απλης περιπτωσης αλγης ,στην πραξη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 10 queries