Θέμα: ELIWELL ic915/c
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 16-05-07, 09:11
Το avatar του χρήστη cpnemo
cpnemo Ο χρήστης cpnemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Εχτές ολοκλήρωσα την κατασκευή με τα ανεμιστηράκια στο καπάκι.
Τοποθέτησα 2 (8mm υπολογιστών) ,έναν να βάζει και έναν να βγάζει αέρα. Προμηθεύτηκα τον Eliwell 915c controller θερμοκρασίας μαζί με αισθητήρα θερμοκρασίας (κατάλληλο για ενυδρεία) και σύνδεσα ανεμιστηράκια , θερμαντικό σώμα και αισθητήρα με αυτόν και προγραμμάτισα το controller να δίνει εντολή στα ανεμιστηράκια να ξεκινούν όταν η θερμοκρασία φτάνει πάνω από 25 C (για την ακρίβεια 25.2) και να κλείνουν στους 25,και τον θερμαντήρα να ανάβει όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 25 [24,8]και να κλείνει στους 25.Έτσι έχω σταθερή θερμοκρασία 25 C όλο τον χρόνο.
Τα ανεμιστηράκια κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού κατέβασαν τη θερμοκρασία στους 25 από 28 μέσα σε τρείς ώρες. Από την εξάτμιση χρειάστηκε να προσθέσω 0.5 lt νερο και συμπλήρωσα με απιονισμένο.
Από τότε ανάβουν κάθε 2.5 ώρες περίπου για μισή ώρα.
Όλα μαζί μου στοίχισαν 63€ (controller και ασθητήρας 50€,2 ανεμιστηράκια 6€, μετασχηματιστής 12V -για τα ανεμιστηράκια- 7€) και 3 ώρες από τον χρόνο μου.
Πιστεύω να έκανα καλή δουλειά...
Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας και ειδικά τον Liolio για το κατατοπιστικότατο υπόμνημά του

ΥΓ:Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω το υπόμνημα σε άλλο φόρουμ που γράφω για να βοηθήσω κόσμο και εκεί?
Φυσικά θα γίνει αναφορά σ'αυτό το φόρουμ και στον δημιουργό του υπομνήματος.(Δεν θέλω να το παρουσιάσω δηλ. σαν δική μου δουλειά,απλά να βοηθήσω θέλω!!!)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 10 queries