Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 16-05-07, 01:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο αλλαζουμε και συχνα νερο
βασικα ενοειται δεν το σκευτομαι σαν λυση αντι για αλλαγες απλα το ψαχνω γιατι πειτε λειπει καποιος απ το σπιτι ενα μηνα το ταισμα κανονιζεται σαν λυση για μια φορα η προσθηκη ενος τετοιου σπογου αμα βοηθουσε θα ταν τελειο!βρηκα και αυτο αν και εχω καποιες σκεψεις σχετικα
http://www.aquaristic.net/aquarium/f...ml.html?lang=1 απο οτι λεει ειναι ενα βιολογικο μεσο<και οχι ρητινη> στο οποιο μπορουν να κανουν αποικια τα ανεαροβια βακτηριδια<ειναι τα βακτηριδια τα οποια μετατρεπουν τα νιτρικα σε οξυγονο και καποια αλλα αερια στη φυση και τα οποια λογο αξυγονωσης δεν εχουμε την τυχη να μπορουμε να καλλιεργησουμε στο φιλτρο μας> απλα δεν καταλαβαινω αυτα που λεει γιατι αφου τα βακτηρια αυτα δεν ζουν με την παρουσια αερα τι διαφορα θα κανει το υλικο αυτο?παλι στο ενυδρειο μας θα ναι.... οποτε μαλλον αποριπτεται!βρηκα καποιο ειδικα εξωτερικα πανακριβα φιλτρα τα οποια χρησιμοποιουνται και για την αφαιρεση νιτρικων στο ποσιμο νερο και δειχνουν ποιο μελετημενα δεν εχω και προχειρο το λινκ....

κατι αλλο οπως γραφει και ο κυριος τακης στο site του αλλα και σε πολλα ξενα ου διαβασα μετα απο καποιο καιρο βακτηρια που ζουν στη μουργα που δημιουργειται στο βυθο αν δεν σκουπιστει αρχιζουν να διασπουν το no3 πως και γινεται αυτο αφου ειπαμε οτι τα βακτηρια ειναι αναεροβια?τα ενεργοποιει η μεγαλη ποσοτητα νιτρικων?

μελετησα λιγο το θεμα γιατι πιστευω σηκωνει πατεντα και ειναι προκληση η δημιουργια μιας εξωτερικης αποικιας αναεροβιων βακτηριδιων....

σε καμια περιπτωση τα παραπανω δεν αντικαθιστουν τις αλλαγες αφου δεν τις κανουμε αποκλειστικα για τα νιτρικα ειδικα στα φυτεμενα το λεω γιατι ειμαστε σε κατηγορια που τη διαβαζουν αρχαριοι...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 10 queries