Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-05-07, 01:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannisnik Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα μικρο ενυδρείο 40 ltr έβαλα σε 1η φάση :

1.Ηφαιστιακό χαλίκι 8-10 cm ύψος
2. 6 φυτα: anubias nana-rotala nanjenshan- bacopa amplexicaulis-2 cryptocoryne....
3. ενα κομμάτι ξύλου

Ως στόχο έχω να βάλω μόνο guppy και κάποια ακόμα ζωοτοκα...(μαθαίνω γρηγορα ε?)

Για τα φυτά θα θελα να ρωτήσω?
1.Πόσα μπορώ να βάλω περίπου σε τόσο μικρό ενυδρείο...απο γνωστό pet μου είπανε να βάλω 15??? πολλά δεν είναι??
2. τι φως χρειάζεται το συγκεκριμένο? 20 w καλά είναι?0,5/1lt
3. ποσες ώρες πρέπει να φωτίζεται?χρειάζεται και φως από ήλιο?
4. στις ρίζες των φυτών έβαλα κατι ταμπλέτες NAHRBODEN ?? κάθε πότε πρέπει να βάζω??τις βάζω μέσα στο χαλίκι ή επάνω?
5. χρείαζεται και κάποιο άλλο λίπασμα για τα φύλλα?
6.Πρέπει άμεσα να διοχετεύσω και CO2?? Aν κάνω μία αυτοσχέδια συσκευή όπως διάβασα με ζάχαρη και μαγιά...ποσο CO2 πρέπει να διοχετεύσω? μετράω κάτι πχ φυσαλίδες ή αφίνω τον σωλήνα μόνιμα στο ενυδρείο μέσα?

Πολλές απορρίες και συγνώμη...αλλά προσπαθώ να κάνω κάτι ωραίο χωρίς λάθη...Παρακάλω απαντήστε την ερωτηση 6 με το CO2 αν βαριέστε τις υπόλοιπες...
Επισης είδα στο παραkάτω link σε παρόμοιο σχεδόν ενυδρείο με το δικό μου να έχει παρα πολλά ψάρια και φυτά...(κι εμένα 2 χρυσόψαρα δεν μου αφήσατε να έχω.... ) Μήπως τελικά μπορώ να βάλω κάτι περισσότερο απο guppies....???

http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=61&Itemid=56
καλυτερα σε τοσα λιτρα να μην βαλεις ζωοτοκα σε λιγο που θα αρχισουν να γεννανε δεν θα ξερεις τι να τα κανεις βαλε καλυτερα καποιο τετρα σμηνοψαρο...
φυτα θεωρητικα μπορεις να βαλεις οσα χωρανε δεν υπαρχει περιορισμος απλα διαλεξε για αρχη ευκολα φυτα απο το υπομνημα στην καταληλη κατηγορια....
0,5watt/l ειναι μια χαρα για ενα ενυδρειο με φυτα χαμηλων απαιτησεων σε συνδιασμο με μια diy συσκευη co2...αν θες να κανεις την πατεντα διαβασε το σχετικο υπομνημα στα φυτεμενα και το θεμα στην σελιδα αυτη http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
φως απο ηλιο ουτε κατα διανοια θα γεμισεις αλγες...μακρυα απ τον ηλιο το τανκ....για ωρες φωτισμου αν κανεις και το diy co2 10 ειναι καλα αλλα θα δεις πως θα παει με αλγες κτλ...την εξοδο του co2 θα την βαλεις στην εισοδο του φιλτρου σου για να γινεται εκει η διασπαση και δεν χρειαζεται ρυθμιζμα αμα διαβασεις σχετικα θα καταλαβεις...τα χρυσοψαρα θελουν 20-30λιτρα το καθενα!προτιμησε καποιο μικρο σμηνοψαρο οπως ειπα και παραπανω....τωρα πως λειτουργει το ενυδρειο σου?το εστρωσες καπως?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01769 seconds with 11 queries