Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-04-07, 20:36
haritidis Ο χρήστης haritidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2007
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Λοιπον...Για να τα παρουμε απο την αρχη. Πηρα το ενυδρειο εβαλα τα απαραιτητα δηλαδη χαλικι, φιλτρο, θερμοστατη, διακοσμητικα και τα απαραιτητα φαρμακα *Αντιχλωριο κ Bacterlife*. Αφου γεμισα το ενυδρειο με νερο εβαλα τις απαραιτητες ποσοτητες των φαρμακων και το αφησα για 4 μερες. Απο κει και περα αρχισα να βαζω οτι ψαρια υποτιθεται ταιριαζουν μεταξυ τους. Σκαλαρια δεν ξερω αν εννοειτε τα αγγελοψαρα αλλα ειναι τα μοναδικα που ειναι 5. 2 μεγαλα και 3 μικρα. Εχω δει και ενυδρειο μικροτερο απο το δικο μου που εχει μεσα ισως και 30 του ειδους. Μετρησεις δεν εχω κανει ποτε αλλα αφου λετε πως ειναι απαραιτητο θα κανω. Περιμενα πιο απλα τα πραγματα. Νερο, ψαρια, τροφη και ολα ενταξει !! Φανταζομαι πως οι περισσοτεροι που θα ξεκινησαν να ασχολουνται με ενυδρειο αυτο θα νομιζαν. Προς το παρον παντως και ειδικα σημερα μετα την πρωτη αλαγη νερου η οποια εγινε μετα απο 3 βδομαδες περιπου βλεπω οτι τα ψαρια μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Αυτα που ψοφισαν φαινοντουσαν απο την πρωτη στιγμη πως δεν μπορουν να προσαρμοστουν στο περιβαλλον και οντως μετα απο 1-2 ημερες δεν αντεξαν. Για τα λιτρα μηπως κανω λαθος? Οι διαστασεις παντως ειναι 80x45. Καποια ψαρια ξερω πως μεγαλουν αρκετα γι αυτο και εχω στα μελλοντικα σχεδια μου να εξοπλιστω με ενα 2ο ενυδρειο. Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποια ψαρια απο αυτα που εχω μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους ομαλα, αν καποια πρεπει να φυγουν εντελως και ποιος ο καταλληλος αριθμος ψαριων για το μεγεθος του ενυδρειου μου. Ξερω οτι χρειαζεται αρκετο διαβασμα αλλα πιστευω πως οι συμβουλες απο εμπειρους ειναι οτι καλυτερο. Ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας και τον χρονο σας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 10 queries