Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-04-07, 19:23
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Το fish only τωρα , λιγο καιρο πριν το τελος του

Περνανε οι μηνες , εφτιαξα ενα reefακι αλλα το Fish only μου παραμενει το αγαπημενο μου ενυδρειο ...διπλα στον καναπε μου , μετα τη δουλεια ειναι αυτο που παντα με χαλαρωνει , ζητωντας λιγα αλλα δινοντας μου πολλα.

Ειπα να κανω ενα update στη κατασταση του:

Μιλαμε για ενα RIO 240.

Κεφαλαιο Ψαρια :

Η αληθεια ειναι οτι χαθηκε το μετρο Το ενυδρειο εχει γεμισει με υγιη πλεον ψαρια που απαιτουν λιτρα ...συντομα θα τους τα δωσω οποτε δεν υπαρχει λογος να μενουμε εκει :

Occelaris clown : ο γηραιοτερος κατοικος...το πρωτο μου ψαρι
Cathigaster valentini : επισης αγαπημενο ,το μικρο μου toby
Centropyge bicolor : ο πιο αερατος ...
Siganus vulpinus : ο πιο αξιοθρηνητος
Dascyllus trimaculatus : το κακοψυχο
Pseudochromis fridmani : η αναγκη του ανθρωπου για ποικιλια σε χρωματα
Acanthurus sohal : αποδειξη οτι τα tang μπορει να ειναι ευκολα αλλα παντα θελουν λιτρα (πολλα λιτρα!) .
Pseudochromis flavivertex : το εχω σιγουρα μεσα ?
Rhinecanthus verrucosus : τελευταιος και καταιδρωμενος , ο αγαθος μου γιγαντας

Απωλειες (παλι κατα σειρα)
-η σαλαρια πηδηξε εκτος ενυδρειου κατα τη μεταφορα της απο το προηγουμενο ενυδρειο (λαθος χομπιστα)
-Ο ηνιοχος και η pacagnella μου απεβιωσαν κατα την μοναδικη επιδρομη crypto στο ενυδρειο μου το περασμενο Φθινοπωρο (παλι λαθος μου , αλλα τουλαχιστον το ''εσωσα'' το θεμα)
-ενα πολυ μικρο toby τσακωθηκε με το valentini , φουσκωσε και τον πηρε ενας ακαλυπτος κυκλοφορητης (100% λαθος χομπιστα)

Κεφαλαιο Εξοπλισμος

35 κιλα Live rock + 10 κιλα ψοφιος που πλεον ζωντανευει + βιολογικο γεματο σιποραξ + Deltec MCE 600 skimmer + Hobby phospat killer (ναι, κανει δουλεια και στοιχιζει ελαχιστα).

Κυκλοφορια : 2 χ 6025 + 1 χ ΜAREA 2400 + 1 x KORALIA 2 = 10.000 L/H
Νερο απο RO-DI και αλλαγες νερου με αλατι red sea τακτικα (25%).

Κεφαλαιο Παραμετροι

Οσα μετραω ειναι μηδεν εκτος απο τα νιτρικα που κυμαινονται αναμεσα στα 30-50 Ppm.To PH κρατιεται στο 8.

Αναγνωριζω , οπως ειπα, οτι τα ψαρια ειναι πολλα και θελουν χωρο συντομα...μπορω και τα κραταω μαζι επειδη εχω πολυ βραχο και καλη βιολογια...και παροτι τα περισσοτερα θεωρουνται aggressive ή semi aggressive , δεν τσακωνονται.Φυσικα , το tang και το trigger ειναι ακομα μικρα.

Για να μην σας κουρασω αλλο , να πω οτι το νεο τους σπιτι θα ειναι 2.00χ60χ60 και θα ετοιμαστει -αν ολα πανε καλα- τους επομενους μηνες

Αργοτερα μεσα στην εβδομαδα , θα βαλω καποιες φωτο ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02167 seconds with 10 queries