Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 17-04-07, 16:40
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Λοιπον να 'μαι ξανά. Χρόνια πολλά σε όλους.

Το project προχωράει με αργους αλλά σταθερούς ρυθμούς.
Τελικά αποφάσισα οτι η ΑΟ ειναι απαραίτητη και έτσι λοιπον εχω ήδη παραγγείλει μια απο ro-man και πιστευω μεσα στην εβδομάδα να την παραλαβω. Επίσης εχω παρει ενα βαρελι 200lt οπου εκει θα ετοιμάζω το νερό μου πριν το προσθέσω στο ενυδρείο. Εχω αποφασίσει και για αγορά πλήρους συστήματος Co2 (οταν ερθει η ωρα θα ρωτησω σχετικά).

Το θέμα που έχω τωρα ειναι το εξης: Ο φωτισμός .
Να πω πρώτα οτι σκοπευω να έχω και αρκετά φυτα στο ενυδρείο (δεν εχω ακομα αποφασισει ακριβώς τι φυτα).

Το ενυδρείο όπως έχω πει έχει μηκος 1,33 και ύψος(στήλη νερου) 55.
Εχει θέσεις για λάμπες εμπρός και πίσω ακριβώς πάνω απο τις κόντρες.

Οι Τ5 λάμπες υπάρχουν μεχρι μηκους 1,10 (54 w). Η κάθε μια θέση μπορει να πάρει άνετα μέχρι 2 Τ5.
Αν βαλω μια μπροστά και μια πίσω (108W σύνολο) είμαι οκ ή θα ειναι λίγο το φως.? Φανταζομαι οτι για δίσκους καλά θα είναι , αλλά για φυτά?
Αν τωρα βάλω απο 2 Τ5 σε κάθε θέση δηλαδή συνολικά 4 (216W), μήπως το φως θα ειναι πάρα πολύ για τους δίσκους .

Τωρα σκέφτομαι οτι θα μπορουσα να βάλω δύο και μία (162W). Αλλα με προβληματιζει το οτι ετσι θα εχω ανομοιόμορφα μοιρασμένο μπρος και πίσω το φως.
Η ίσως να έβαζα σε κάθε θέση μια 54W+μία 39W(η οποία όμως ειναι μόνο 85cm) .Ετσι θα έχω συνολικά 186W το οποίο φαινεται λογικό.

Οπως βλέπετε τα εχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου και θέλω βοηθεια να τα ξεκαθαρίσω. Help!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 10 queries