Θέμα: σκιουροι
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-04-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit4 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι κατι λιγοτερο απο 2 εκατοστα

οπως γραφω και πιο πανω δεν προκειται για ενυδρειο αλλα για κλουβι...
φωτο θα προσπαθησω να βαλω...
και επαναφερω αυτο που εχω γραψει και πιο πανω
oups..συγχίστκα και έγραψα ενυδρείο αντί κλουβί...

H Απόσταση μου φαίνεται λίγο μεγάλη 2 εκα. Μου φαίνεται ότι έχεις κλουβί για κουνέλια...:eek: Ελπίζω να κάνω λαθος, γιατί αν ειναι για κουνέλια..

Διατροφή: Είναι σκιουροι άρα τους αρέσουν οι ξηρόι καρποί αλλά με το μετρο. Στον πετσοπα θα πείς ότι θέλεις φαγητο για σκίουρους, αν δεν έχει και φαγτό για χάμστερ να σου δώσει πάλι θα το φάνε... Ακόμα και λίγο αγγουρι θα το φάνε αλλά όχι πολύ συχνα, οπως και μήλο και μερικές φορές μαρούλλι...

Ασθένειες: Για αυτό το κεφάλαιο δεν γνωρίζω πολλά.. Θα σου συνηστούσα να κοιτάξεις στο διαδίκτυο και να αγοράσεις κάποιο σχετικό βιβλίο.. Γενικά όμως οι σκίουροι είναι ανθεκτικά ζωάκια που αν ζούνε στις κατάλληλες συνθήκες σπάνια αρρωστουν...

Επαφή με τον άνθρωπο: Εξημερόνονται σχετικά δύσκολα (αντίθετα με τα χάμστερ που εξημερόνονται ευκολότερα) Θα πρέπει πρώτα να τα έχεις αρκετό καιρό, να σε συνηθίσουν και σιγά σιγά να προσπαθάς να τους δίνεις λιχουδίες με καποιο ξυλάκι και αργότερα με το χέρι σου. Αν μάθει να το ταίζεις μπορείς ευκολα να το πιάσεις.. ΓιΑ να γίνουν όλα αυτά χρειάζεται Υ-Π-Ο-Μ-Ο-Ν-Η

Περιβάλλον Διαβίωσης: Χρειάζονται μεγάλο κλουβί με φωλίες και φυσικά κλαδια (προτιμότερο για να μπορουν α ακονίζουν τα δοντια τους δαγκώνοντας τα-φυσικλα μετά από αρκετλό καιρό τα αντικαθιστας με καινουργια ) Συχνά να καθαρίζεται το κλουβί και να αντικαθισταται το νερό αν όχι καθε μέρα, κάθε 2 μέρες. Τους αρέσει να σκαρφαλώνουν αι αν έχεις μεγάλο και ψηλό κλουβί θα τα δεις να πηδάνε από το ένα κλαδί στο άλλο..!! Στον πάτο του κλουβιου θα βάλεις ροκανίδια και να τα αλλάζεις 1 φορά κάθε 2 ευδομάδες...

Είδη: Δεν γνωρίζω τα είδη αλλά τα σκιουράκια που κυκλοφορουν στο εμπόριο είναι οι μινιατούρες (μικρά σκιουράκια).Μπορείς να βρείς και πιό μεγάλα (εγώ έχω δει σε ένα πετ σοπ στην Θεσσαλονίκη όταν πήγα αλλά είναι πανάκριβα και πολύ πιο δύσκολα στην συντήρηση τους)

Κάτι άλλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries