Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 31-03-07, 08:50
Το avatar του χρήστη moeses
moeses Ο χρήστης moeses δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2007
Περιοχή: Evia island
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Μωυσής Νέο Θαλασσινό

Παιδιά καλημέρα και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση κατ' αχήν και συγνώμη που δεν έγραψα χθές, όμως εργάζομαι στα τουριστικά και η περίοδος του Πάσχα είναι πάντα πολύ άσχημη!
Μπορεί βέβαια να μην έγραψα, έκανα όμως τις εξής κινήσεις:
Προσέθεσα περίπου ακόμη 25Κ ΖΒ (σύνολο τώρα περίπου 40Κ), έφτιαξα την αλατότητα (1022). Εδώ κρατώ επιφυλάξεις διότι πήγα να αγοράσω ρεφρακτόμετρο και οταν άκουσα οτι κοστίζει περίπου 200€ δεν το πήρα. Θώρησα σωστό να δώσω προταιρεότητα σε άλλα πράγματα και να ακολουθήσει μετά το ρεφρακτόμετρο. Το καλό όμως είναι οτι πριν ακόμη βάλω τα επιπλέον 25Κ ΖΒ η αμμωνία μου είχε ήδη πέσει (προχθές 29/03 στο 0,5 και χθές στο 0,2). Επίσης οι τιμές Νο2 ανεβαίνουν (απο 0,2 - 0,5 - 1,0 και εχθές 2,0) όπως επίσης και Νο3 ανεβαίνει (50 και εχθές 100). Πιστεύω οτι είναι σε καλό δρόμο το στρώσιμο???
Τέλος προσέθεσα αντιφοσφωρικά στο sump.
Γράψτε μου αν μπορείτε, 1) αν τα παραπάνω είναι όντως σε καλό δρόμο 2) μερικά κομμάτια βράχου (απο τά πρώτα) βλέπω να έχουν αλλάξει χρώμα (προς το άσπρο δεν ξέρω αν είναι απο το αλάτι)ενω ο καινούριος βράχος έχει πολύ κραλίνη επάνω 3) εμφανίζεται άλγη στην άμμο και στο βράχο (πριν βάλω το ανιφωσφορικό στο sump).
Μέσα στην ημέρα θα σας βγάλω φωτογραφίες και θα σας στείλω και α υπόλοιπα χαρακτηριστικά (skimmer, φωτισμό κλπ).
Χαιρετισμούς Μωυσής
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01323 seconds with 10 queries