Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 21-03-07, 00:33
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός .Το μόνο ενυδρείο για το οποίο θέλω να γίνει επαγγελματικός σχεδιασμός είναι αυτο το οποίο θα τοποθετηθεί στο σαλόνι.Εκεί κατά τη γνώμη μου δεν σηκώνει customμιες ,αφενώς γιατί θέλω άψογο αισθητικό αποτέλεσμα ,αφετέρου γιατί θέλω να έχει υψηλό Δ.Σ.Α (Δείκτη-Συζηγικής-Αποδοχής) .Τη χαρά (και τη λύπη ,απογοήτευση,αγανάκτηση βάλε ότι άλλο θέλεις )να στήνεις και να διατηρείς ενυδρεία πίστεψέ με την έχω ζήσει ,σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα.'Εχω σπουδάσει Σόφια και έχω κρατήσει ενυδρεία τουλάχιστον 13 συγχρόνως (από 80 έως 450 lt χωρίς τις γεννήστρες και τις καραντίνες) με προτώγονες συνθήκες και απίστευτες πατέντες(λόγο έλλειψης τόσο τεχνολογίας όσο και χρημάτων).Έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα με custom made zaz (όποιος δε το έχει οδηγήσει δεν μπορεί να καταλάβει) για να πάμε σε λιμνούλες κοντά στα σύνορα με Γιουκοσλαβία για να πιάσουμε daphnia και νύμφες για να ταίσουμε με ζωντανη (και επικίνδυνη είναι αλήθεια ) τροφή τα "παιδιά" .Έχω ξενυχτήσει σε απίστευτους σταθμούς να περιμένω δίσκους από Μόσχα και να προσπαθώ να τους συνεφέρω από ταξίδι 23 ωρών σε άθλιες συνθήκες( ο τύπος τους έφερε με αντλία αέρα μπαταρίας!!!!) .Τα RO, αυτόματα Phμετρα κτλ αποτελούσαν σενάρια επιστημονικής φαντασίας .Αν θέλεις πιστεψέ το αλλά έχω κάνει επέμβαση κοίλης δίσκου(όχι ψαριού )ακριβώς λόγω της τρέλλας μου(μιλάμε για άπειρους κουβάδες και ενυδρεία).Έζησα όμως κι από κοντά την τρέλλα αυτών των ανθρώπων ,που μπορεί οι ίδιοι να μην είχαν να φάνε (κυριολεκτικά) αλλά ξόδευαν τα πάντα για τα ψάρια τους.Είχαν μια απίστευτη ενυδρειακή κοινότητα και απίστευτη αγάπη γιαυτό που έκαναν.Έτσι κόλησα.
Σήμερα όμως έχουν αλλάξει πολλά (γάμος ,δουλειά ,παιδί) και δεν έχω την δυνατότητα να ασχοληθώ ολοκληρωτικά με τα (μελλοντικά) ενυδρεία μου. θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με τους δίσκους και για μένα , από πρακτικής άποψης RO και τα συναφή (hardware)αποτελούν μέχρι στιγμής απλά θεωρεία.Μελέτησα πολύ και ειδικά από το συγκεκριμένο forum και επειδή μου φαίνεται ότι και σεις έχεται εκείνο το "ψώνιο" που είχα διακρίνει τότε ,απόφάσησα να γράψω ζητήσω κάποιες κατευθυνσεις -συμβουλές(για μάρκες ,μοντέλα κτλπ) κυρίως στον υλικοτεχνικό τομέα.Επειδή μάλιστα το πρώτο (σαλονιού) θα είναι ο προπομπός -αφετηρία για τα επόμενα και το fish room ,πρέπει να είναι αισθητικά άψογο(απαγορεύονται καλώδια κουβάδες,εμφανείς σωλήνες ,σωληνάκια κι ότι άλλο ,λόγω Δ.Σ.Α )ι'αυτό το λόγο θέλω επαγγελματία για το σχεδιασμό (κυρίως του επίπλου βάσης)-τοποθέτηση.
Ελπίζω να μην σας έπρηξα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 10 queries