Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-03-07, 11:00
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Ας τα πάρουμε από την αρχή … θα είμαι επιγραμματικός … και ότι νομίζεις ότι δεν είναι πολύ κατανοητό ξαναρωτάς :

1. Τα σαλιγκάρια δεν είναι βλαβερά για το ενυδρείο
2. Μερικά είδη είναι και χρήσιμα αφού αερίζουν το υπόστρωμα.
3. αυξάνουν την βίο ποικιλότητα του ενυδρείου μας και το κάνουν ποιο φυσικό.
4. τρώνε υπολείμματα τροφών από κάτω και έτσι αυτές δεν προλαβαίνουν να σαπίσουν ώστε να παράγουν αμμωνία.
5. άμα έχεις πολλά και τα σκοτώσεις όλα μαζί τότε θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για εκτίναξη των τιμών αμμωνίας μέσα στο ενυδρείο σου … άρα κακό για τα ψάρια.
6. αν τα σαλιγκάρια είναι πάρα πολλά τότε πρέπει να αναρωτηθείς την αιτία που είναι πολλά … συνήθως αυτό σημαίνει ότι ταΐζεις πάρα πολύ … μειώνοντας το φαΐ … μειώνονται και τα σαλιγκάρια
7. αν τα σαλιγκάρια είναι πάρα πολλά μπορείς να αφαιρέσεις μερικά με μηχανικούς τρόπου ( με το χέρι ), ή με κάποια παγίδα … (βάλε σε ένα πιατάκι μία ροδελίτσα αγκουράκι την οποία έχεις βράσει για 5 λεπτά … μετά βάλτην μέσα στο ενυδρείο σου , μόλις σβήσουν τα φώτα για περίπου 1,5 με 2 ώρες …θα εκπλαγείς.
8. μπορείς να προσθέσεις στο ενυδρείο σου φυσικούς θηρευτές για αυτά … ανάλογα με τα λίτρα σου … πχ . υπάρχουν κάποια σαλιγκάρια (aple snails-τα μεγάλα τα κίτρινα) τα οποία γενικά έχω παρατηρήσει ότι όταν τα έχω μέσα σε ένα ενυδρείο μειώνετε δραματικά ο πληθυσμός των άλλον ειδών …

αυτά …
ελπίζω να κατάλαβες τι παίζει με τα σαλιγκάρια …
προσωπικά είμαι τις άποψης ότι δεν έχουμε δικαίωμα να εξολοθρεύουμε εντελώς οποιοδήποτε είδος … είτε από τον μικρόκοσμο του ενυδρείου μας … είτε από τον μακρόκοσμο μας … κάπου χρειάζονται όλα αυτά για να υπάρχουν … δεν νομίζεις !?!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02206 seconds with 11 queries