Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 12-03-07, 21:48
Το avatar του χρήστη kirkib
kirkib Ο χρήστης kirkib δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2006
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Είχα 2 αστακούς (μπλέ) 1 δρακόψαρο 2 γατοψαρα ένα αγγελόψαρο ένα μονμάχο και ένα γλύφτη σε ενυδρείο 120 λίτρων καρφουρ με "πηραγμένο" φίλτρο. Το δρακόψαρο μαζί με τα δύο γατόψαρα τα έδωσα όταν διαπίστωσα πως οι αστακοί δεν αφήνουν τίποτα (έφαγαν όλα τα υπόλοιπα και μου κλαδεψαν όλα τα φυτά). Αποτέλεσμα να μείνουν οι δυο τους στο ενυδρείο. Αρχικά είχαν και οι δυο δαγκάνες. Στο μεσοδιάστημα με μια αλλαγή κέλυφους ο ένας την τις πέταξε και..... έμεινε έγγυος. Τα αυγά (πορτοκαλί) παρέμειναν κάτω απο την ουρά του και κρέμονταν μέχρις ότου αναπτύσονταν αρκετά τα νεογένητα και ξεκολούσαν. κάποια στιγμή τα είχα μετρήσει και ήταν 120 περίπου. Έδωσα τον πατέρα σε ένα φίλο γιατι τα κυνηγούσε άσχημα και απεβίωσε σε ενυδρείο 50 λίτρων (μάλλον λόγο χαλασμένου φίλτρου. Μετα απο λίγο χρονικό διάστημα ξεκίνησε την επίθεση και η μητέρα. Δεν ήθελα να βγάλω απο το ενυδρείο μου ούτε ένα και ότι ήθελε η φύση ας γίνει. Τελικά μου έμειναν 2, όσα δηλαδή αναπτύχθηκαν γρήγορα και καβατζώθηκαν σε φωλιές. Ελπίζω να καταφέρουν να μεγαλώσουν... Ερώτημα: Άραγε θα καταφέρουν να αναπαραχθούν ξανα μεταξύ τους? Έχει ξαναδεί κανέι πέταγμα δαγκάνων πριν τη γένα και μετά τη γέννα αλλαγή κέλυφους με νέες δαγκάνες? Πως εξηγείται?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01384 seconds with 11 queries