Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-03-07, 01:00
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Επανέρχομαι για νας πω τα νεότερα...

Μετά από προσπάθεια λίγων ημερών κατάφερα επιτέλους να πιάσω και να απομονώσω τον ψαρούλη. Πολύ δύσκολο έργο τελικά! Στο τσακ ήμουν να αρχίσω να ψάχνω για μάσκα και βατραχοπέδιλα...

Anyway, μπήκε σε καραντίνα για θεραπεία με aquafuran (+ αεραντλία, ανεβασμένη θερμοκρασία & σκοτάδι).

Η αλλαγές στην κατάστασή του ως τώρα είναι οι παρακάτω:
-Είναι πιο "πεσμένος", λιγότερο κινητικός
-Μάλλον έχει ξεπρηστεί λίγο
-Τα λέπια του δείχνουν λίγο καλύτερα. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά μιας και τις πρώτες 2-3 μέρες που βρισκόταν ακόμα μέσα στο ενυδρείο είχε καταγρατζουνιστεί στην προσπάθειά του να περάσει από σπηλιές που δεν χωρούσε έτσι τούμπανο όπως είχε γίνει. Οι γρατζουνιές πάντως έχουν σχεδόν φύγει.
-Τις τελευταίες 5-6 μέρες το σώμα του γέρνει λίγο προς τα μπρος (σαν να κοντεύει να ακουμπήσει το "σαγόνι" του κάτω).
-Πριν 4 μέρες περίπου εμφανίστηκε μια άσπρη κουκίδα ακριβώς πάνω από το πάνω χείλος του η οποία σιγά σιγά μεγάλωσε και έχει γίνει μια γραμμή που φτάνει μέχρη την άκρη του χείλους. Δεν είναι επιφανειακή η γραμμή, στην ουσία του έχει δημιουργήσει ένα σκίσιμο.
-Τέλος, όλες αυτές τις μέρες δεν τρώει.

Δεν ξέρω τι άλλο να του κάνω του καημένου, εκτός από μια επανάληψη με aquafuran. Ψάχνοντας για το τελευταίο του σύμπτωμα βρήκα το mouth rot/mouth fungus, to οποίο όμως καλύπτει έτσι κι αλλιώς το aquafuran μιας και είναι αντιβακτηριδιακό.

Άρχισε να με τριβελίζει και μια άλλη εκδοχή όμως... Υπάρχει περίπτωση να είναι fish tuberculosis? Σύμφωνα με τη σελίδα του link, τα μεγάλα και ανθεκτικότερα ψάρια προλαβαίνουν να παρουσιάσουν διάφορα συμπτώματα μέχρι τελικά να συμβεί το μοιραίο... Και αναφέρει το πρήξιμο τύπου dropsy σαν ένα από αυτά.
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 10 queries