Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 04-03-07, 13:50
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με 3 αστακούς και 2 zebra snail για την άλγη. Οι 2 από τους αστακούς είναι κόκκινοι procambarus clarkii και ο ένας γκρι. Για το φύλο τους δεν μπορώ να πω καθώς δεν γνωρίζω από ποια χαρακτηριστικά ξεχωρίζει. Το μέγεθός τους έχει σχεδόν διπλασιαστεί στο διάστημα που τους έχω (περίπου 5 μήνες) καθώς οι κόκκινοι ειδικά αλλάζουν κέλυφος σχεδόν μια φορά το μήνα.
Αυτό που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι ότι δεν έχουν καθόλου φιλικές σχέσεις μεταξύ τους, καθώς όποτε βρίσκονται κοντά τσακώνονται μέχρι κάποιος να υποχωρήσει και να φύγει. Ο γκρι προτιμά να μένει συνεχώς κάτω από πέτρες ενώ οι κόκκινοι κυκλοφορούν περισσότερο. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν γουστάρουν ο ένας τον άλλο και ευτυχώς υπάρχει αρκετός χώρος για να μην συναντιούνται αν δεν το θέλουν. Το πρόβλημα είναι με τα φυτά καθώς το ενυδρείο είναι κρανίου τόπος μια και οι αστακοί τα ρημάζουν όλα. Μέχρι στιγμής από διάφορα φυτά που δοκίμασα, μόνο μια ανούμπια έχει επιβιώσει...
Αυτά τα ολίγα για την ώρα, θα επανέλθω στη συνέχεια της συζήτησης πάντως, καθώς ένα τέτοιο ποστ για μας τους αστακόφιλους θεωρώ ότι χρειαζόταν
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01306 seconds with 11 queries