Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-03-07, 10:52
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

@GhostShip: Σε ευχαριστώ Δημήτρη για το σύνολο της απάντησης και τις ιδέες που μου δίνεις

@netblues: Σε ευχαριστώ επίσης για την απάντηση και τις συμβουλές.

@gwgw : Για σου Γωγώ μου καλώς σε βρήκα και εδώ.

Παράθεση:
Ορθα συμπληρωσες (κατα τυχην?) το μισο μονο νερό.
Όχι δεν το συμπλήρωσα κατά τύχη, αλλά κατά μελέτη, ακολουθεί το σκεπτικό μου παρακάτω.

Παράθεση:
Πρεπει να αποφασισεις τι θα κανεις με τα δολαρια όμως
Τι πρόβλημα έχω με τα δολάρια ;

Παράθεση:
ΥΓ αυτο το στρογγυλο καφε πραγμα στις δυο τελευταιες φωτο τι ειναι?
Αυτό το στρογγυλό πρέπει να είναι ένα κεραμικό, ένας αμφορέας.

@Όλοι

Η βασική αγωνία του post μου είναι το με ποια μέθοδο και σε πόσο χρόνο θα επαναφέρω αυτά τα ψάρια σε φυσιολογική ζωή. Εάν τους αλλάξω απότομα τις συνθήκες προς το ιδανικό μάλλον θα τα χάσω γιατί έχουν προσαρμοστεί 8 μήνες τώρα σε συνθήκες, ψυχρού και σκληρού νερού, χωρίς τροφή, τρέφονται 1 φορά την εβδομάδα (και εάν) και τις υπόλοιπες είτε φάγανε τα άλλα ψάρια, είτε την άλγη είτε μικροοργανισμούς που ανατηχθήκαν εκεί μέσα. Αυτά τα «άγρια» πλέον ψάρια προσαρμόστηκαν σε ένα περίεργο οικοσύστημα, νέο για αυτά. Έτσι λοιπόν θα πρέπει να βρεθεί μια μεθοδολογία (και εδώ είναι που θέλω πολλές ιδέες και συμβουλές) για το πώς θα αλλάξουν ξανά περιβάλλον, σε πόσο χρόνο κτλ.

Όσο αφορά τώρα το ενυδρείο, όταν τελειώσει η όλη προσαρμογή των ψαριών τότε θα το στήσω, ακλουθώντας και αρκετές από τις ιδέες που μου είπατε.

Αλήθεια γιατί πιστεύετε ότι το φίλτρο που έχει θέλει ξανά στρώσιμο ; Δεν αρκεί ένα καθάρισμα ; τα υλικά του υποθέτω ότι έχουν άριστες αποικίες. (Εξωτερικό φίλτρο Sera)
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 10 queries