Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-02-07, 14:18
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω να σου απαντησω για τον αφρο,αλλα για τους θανατους των ψαριων υπαρχουν εξηγησεις:1)Υπηρχαν τρια μεγαλα ψαρια σ' ενα ενυδρειο
40 λιτρων,2)Στο ενυδρειο αυτο δεν ειχε γινει στρωσιμο και μακροχρονια η
αμμωνια εκανε ζημια στα ψαρια και 3)στα ψαρια βυθου ριχνουμε ταμπλετες
βυθου για τροφη(δεν ξερω εαν εριχνες).
1) Το ψάρι βυθού ήταν μικρό. Ψάχνοντας λίγο τις φωτογραφίες πρέπει να ήταν κάτι τέτοιο: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_panda.htm
Τα άλλα δύο ήταν όντως μεγάλα. Το σκαλάρι γύρω στα 10εκ. και ο καρχαρίας περίπου στα 7 εκ. Είναι όντως πολύ για το ενυδρείο εκείνο;

2) Στρώσιμο δεν είχε γίνει όντως. Το ενυδρείο όμως λειτουργούσε επί πενταετία με αλλαγές νερού μια φορά στις 15 μέρες και αλλαγές υαλοβάμβακα μια φορά το μήνα. Λογικά δε θα πρέπει να είχε στρώσει από μόνο του; Και οι αλλαγές νερού δεν το βοηθούσαν;

3) Ταμπλέτες βυθού έριχνα και από ότι έβλεπα τις έτρωγε. Απλά μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι αυτά τα ψάρια ήταν πιο ευαίσθητα. ισχύει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
O αφρός είναι ένδειξη κακής ποιότητας νερού. Προήλθε προφανώς απο υπερβολικό τάισμα η ελλειπή συντήρηση του ενυδρείου, οπότε οι συγκεντρώσεις νιτρικών στο ενυδρείο σου θα πρέπει να ήταν υπερβολικές. Εξάλλου και η ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου σου δικαιολογεί κάτι τέτοιο.
Προφανώς εννοείς ότι οι αλλαγές νερού δεν βοηθούσαν; ήθελε μάλλον συχνότερες; Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δύο ψάρια είναι πολλά για το ενυδρείο εκείνο. Πως μπορούμε να υπολογίσουμε χοντρικά την ιχθυοφόρτιση που αντέχει το ενυδρείο μας;

Ελπίζω να μην κάνω κατάχρηση της καλής σας διάθεσης και των γνώσεών σας με τις ερωτήσεις.
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 10 queries