Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-02-07, 17:01
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για όλα τα σχολιά σας, δυστυχώς το ενυδρείο ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση πρίν τα χριστούγεννα όπου και το άφησα για 7 μέρες... έγινε λοιπόν το εξείς τραγικό: Το βράδυ πριν φύγω έκανα την μεγάλη αλλαγή νερού και τις τεύταίες ρυθμίσεις συμπεριλαμβανομένου και της βελόνας στο μανόμετρο, την έκλεισα όμως πολύ και τελικά σχεδόν τελείως χωρίς να το καταλάβω. Όταν επέστρεψα λοιπόν αντιμετόπισα πρόβλημα με τριχοειδής άλγη και αναγκάστηκα να κάνω τρελό κλάδεμα και αναφυτέυσεις... πήρε ένα μήνα να συνέλθει μόλις πριν μερικές μέρες άρχισα να παρατηρώ τα πιο δύσκολα φυτά να ανακάμπτουν. Δυτυχώς εδώ στη Κύπρο δυσκολεύομαι να βρώ δύσκολα φυτά αν κάποιος άλλος από τη Κύπρο ξέρει να μου πεί που έχει θα ήμουν ευγνόμων. Τον επόμενο μήνα έχω προγραμματίσει να ξεκινήσω κανά χαλάκι μάλον με echinodorus tenelus που αντέχει και τις ψηλές θερμοκρασίες.

Για το CO2 που ρώτησε ο φίλος οι διαφορές που παρατηρώ είναι πολύ μικρές. Έχω ελάχιστη έως καθόλου αναταραχή στην επιφάνεια τα επίπεδα CO2 μένουν σχεδόν τα ίδια μέχρι το πρωί όπου ξεκινά και πάλι η κατανάλωση από τα φυτά.

υγ. φίλε Χουάν έχεις δίκιο για τη θερμάστρα σκέφτομαι να πάω σε εξωτερική έτσι κι'αλλιώς...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01514 seconds with 10 queries