Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 07-02-07, 13:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
… και βασικότερο ακόμα … θέλω όταν ξεκινάω κάτι καινούριο να δίνω τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτό μου να το κάνει σωστά …....
Πάω την Παρασκευή να αγοράσω τα πράγματα … τι πρέπει να πάρω αρχικά ?
Φιλε lsoutzo , καταλαβαινεις οτι τα δυο παραπανω αποσπασματα απο οσα αναφερεις ειναι λιγο ασυμβατα , ειδικα εφοσον βαζεις και το sump στο παιχνιδι σημερα (ημερα Τεταρτη ).

Εγω συμφωνω με το sump αρκει να σχεδιαστει σωστα και να δοκιμαστει οτι δουλευει στην πραξη (πχ πειραμα με γλυκο νερο για να δεις οτι οι θαλαμοι/υπερχειλιση/αντλιες δουλευουν σωστα).Θα πρεπει το νερο , οπως ερχεται απο το ενυδρειο και πεφτει στο sump να συνανταει καποιο μηχανικο υλικο , μετα τα χημικα και τελος τα οποια βιολογικα ...θα πρεπει να φτιαξεις θαλαμους για να μπουν αλλιως θα επιπλεουν και το νερο θα κανει bypass.
Αυτο το 15 λιτρο , τι διαστασεις εχει ? Οπως και να ναι , ξαναλεω οτι πρωτα πρεπει να διαμορφωσεις το sump , να το ''ενωσεις'' με το κυριως ενυδρειο , να του βαλεις μερικα υλικα για τεστ και να του βαλεις γλυκο νερο ...θα το αφησεις να δουλεψει ετσι λιγο να δεις οτι γινεται δουλεια ...γιατι αν τυχον αδειασει το σαμπ και εχει μεσα τα θαλασσινα , θα ειναι αργα

Οσο αφορα τις νεες ερωτησεις σου , πολλες εχουν απαντηθει ...ειτε σε αυτο το ποστ ή σε αλλα πολυ προσφατα

Εφοσον θετεις θεμα περιορισμενου χρηματικου Budget , καλο θα ηταν να μεταθεσεις τις οποιες αγορες σου για την αλλη Παρασκευη

Παντα φιλικα,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01405 seconds with 11 queries