Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 01-02-07, 09:30
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε perka , εγω δεν εχω καταλαβει που ακριβως ειναι το προβλημα ...

Οι μετρησεις σου ειναι καλες (εφοσον ειναι οι σωστες) ...Εφοσον το ενυδρειο σου τρεχει ετσι εδω και 25 μερες οπως λες , τοτε εχω τις παρακατω παρατηρησεις:
  • το ψαρακι που σου πεθανε , απλα θεωρησε το ατυχια ή κακη προσαρμογη
  • Μην βαλεις αλλα ψαρια για τις επομενες 30 μερες.Προσεκτικο ταισμα.
  • η αλγη στην αρχη ειναι αναποφευκτη ακομα και αν εχεις την καλυτερη ποιοτητα νερου που υπαρχει.Don't worry
  • για να μην εχεις και προβληματα αλγης στην συνεχεια , επενδυσε σε μια μοναδα RO (τωρα που εισαι σε fish only) και στην πορεια (οταν πας για reef) προσθετεις και μια στηλη DI (στηλη με ρητινη απιονισμου).Φυσικα το καλυτερο ειναι να την παρεις κομπλε απο τωρα και να ησυχασεις
  • τα φιλτρα σου ειναι μια χαρα ετσι.Σε καμμια περιπτωση μην καταργησεις το βιολογικο τωρα ...οταν ωριμασει ο ζωντανος βραχος σου και πριν το γυρισεις σε reef , το συζηταμε να στηριξεις τη βιολογια μονο στον βραχο.Τι περιεχει το βιολογικο 2217 ?
  • τα damsel κακως μπηκαν,ειδικα πρωτα.Υπαρχουν πολυ πιο ομορφα και χρησιμα reef safe ψαρια.Ποια ρατσα ειναι ?
  • Μην κυνηγας να μηδενισεις τα nitrates (ΝΟ3) τωρα.Εφοσον οπως λες εχεις αμμωνια και No2 μηδεν , ασε το συστημα να ερθει στα ισια του.Τα νιτρικα δεν κανουν κακο στα ψαρια εφοσον ειναι σε λογικα μεγεθη.
  • Αγορασε απαραιτητα ρεφρακτομετρο. Με τι τεστ μετρας το νερο σου?
  • ΙΜΟ , μην παρεις maxijet ...προτιμησε μια nanostream 6025 ή εστω KORALIA 2 . Προσωπικα θεωρω οτι οι maxijet πλεον πρεπει να θεωρουνται ξεπερασμενες.
  • Αν τυχον δεις αμμωνια στο ενυδρειο σου , περνα απο το σπιτι να σου δωσω στρωμμενο σφουγγαρι
Σορυ αν σε κουρασα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 10 queries