Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-01-07, 13:16
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Κίτρινο νερό από ξύλο.

Γειά σας ενυδρειόφιλοι
Όπως όλοι οι νέοι στο χόμπυ έχω κι εγώ πολλά προβλήματα.
θα ήθελα όμως μια απάντηση σε κάτι που επίγει.
Αγόρασα ένα κομμάτι ξύλο από το petshop για διακόσμηση. Το έπλυνα με νερό βρύσης και το έβαλα στο ενυδρείο μου (πέντε λτ. χωρίς ψάρια, με ανούμπια και σαλιγκαράκια απρόσκλητα αλλά καλοδεχούμενα). Το νερό έγινε κίτρινο και τα σαλιγκαράκια επέπλεαν νεκρά. Κιτρίνισα κι εγώ από τα νεύρα μου. Ε όχι πάλι. Δεν βάζω ψάρια μέχρι να μάθω το σωστό και να μη τα ξαναχάσω. Αλλά και τα σαλιγκαράκια; Που λένε ότι μόνο με φάρμακα σκοτώνονται! Έβγαλα το ξύλο, άλλαξα το νερό, και έπλενα τις πέτρες και το φίλτρο. (Την ανούμπια την έχω σε γλαστράκι με χώμα).
Ρώτησα το παλικάρι στο μαγαζί και μου είπε πως οι ουσίες που κιτρίνησαν το νερό κάνουν καλό στο ενυδρείο και τα σαλιγκάρια από άλλη αιτία είναι νεκρά.
Γιατί όμως πριν δεν είχαν πρόβλημα και ότι έγινε, έγινε αφού έβαλα το ξύλο; Παρόλο που δεν έχω ψάρια αλλάζω το μισό νερό κάθε εβδομάδα
Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Δεν θέλω να ξαναχάσω ζωντανό από ανοησίες. Ακόμα και σαλιγκάρια!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,20584 seconds with 11 queries