Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-01-07, 13:06
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Το πρόβλημα σου φίλε μου το αντιμετώπισα και εγώ... Δεν είσαι ο πρώτος εν ολίγοις....

Τί έκανα τώρα... Καταρχήν αφού διάβασες θα ξέρεις ότι όλα τα σαλιγκάρια δεν είναι το ίδιο βλαβερά για το ενυδρείο. Και φυσικά είπαμε ότι δεν μπορείς εύκολα να απαλλαγείς καθόλου εύκολα από αυτά...

Εφαρμόζουμε λοιπόν την φεμινιστική θεωρία για τον βιασμό που λέει ότι αν δεν μπορείς να τον αποφύγεις απόλαυσε τον!!!

Διάλεξα δύο ωραία σαλιγκάρια με μακρόστενη κοχλιοειδή μορφή (δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή το όνομα τους - αλλα διάβασα ότι δεν είναι και τόσο βλαβερά τα συγκεκριμένα) και αποφάσισα να τα Υιοθετήσω!. Εβγαλα όλα τα φυτά που ήταν ριζωμένα στον βυθό του ενυδρείου και έδεσα μόνο κερατόφυλλο σε διάφορα σημεία, είτε το άφησα απλώς να επιπλέει. Ετσι όποιο σαλιγκάρι πάει να φάει "χορταράκι" και τύχει να είμαι κοντά στο ενυδρείο αμέσως πάει να συναντήσει τους προγόνους του. Επίσης μια φορά την εβδομάδα βγάζω με την αλλαγή νερού και όσα βλέπω στο βυθό ή νεογέννητα στα τζάμια. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να μην μένουν υπολλείματα τροφής κάτω γιατί έτσι πολλαπλασιάζονται τα σαλιγκάρια πολύ πολύγρήγορα. Αν δεν βρίσκουν τροφή αναγκάζονται να πάνε στα φυτά όπου είναι εύκολο να απομακρυνθούν και δεν πολλαπλασιάζονται εύκολα.

Από την άλλη μεριά τα 2 σαλιγκάρια που υιοθέτησα είναι πανέμορφα και βοηθούν σημαντικά στην καταπολέμηση της άλγης και στον καθαρισμό τον τζαμιών.

Μήπως λοιπόν πρέπει να δεις τα πράγματα με άλλο μάτι? Ετσι κι αλλιώς με το ενυδρείο σου ασχολήσε καθημερινά είτε για να ταϊσεις είτε για να κάνεις "πρωϊνή αναφορά" μετρώντας τα ψάρια σου. Καιμια φορά την εβδομάδα κάνεις αλλαγή νερού. Εκείνες τις στιγμές λοιπόν αν ρίξεις μια στοιχειώδη ματιά στα σαλιγκάρια θα μπορέσεις να ελέγξεις τον πληθυσμό τους πολύ εύκολα και χωρίς κόπο.

Φιλικά Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 11 queries