Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-01-07, 10:23
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Ο κύριος λόγος γιατί δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σκέτο απιονισμένο νερό ή ΑΟ δεν είναι ο έλεγχος του pH αλλά το ότι ένα τέτοιο νερό είναι "νεκρο" και δεν μπορεί να συντηρήσει οποιοδήποτε είδους ζωή. Τα ψάρια και οι μικροοργανισμοί που φιλοξενούμε στο ενυδρείο μας έχουν ανάγκη από μέταλα και ιχνοστοιχεία για να επιβιώσουν τα οποία δεν υπάρχουν στο απιονισμένο νερό. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σκέτο απιονισμένο αν έβαζες σε αυτό τα σχετικά πρόσθετα για να το επαναενεργοποιήσεις. Τέτοια είναι το RO right της KENT Marine και το Seachem Equilibrium. Ο φτηνότερος τρόπος είναι η ανάμοιξη με νερό της βρύσης αλλά κάπου έχω διαβάσει ότι επειδή χρησιμοποιούμε αντιχλώριο τα οποία περιέχουν άλατα και buffers υπάρχουν κάποια μειονεκτήματα. Έτσι κάποιοι προτείνουν ότι η ανάμοιξη με το "βρώμικο" νερό της ΑΟ είναι καλύτερη ή με νερό της βρύσης φιλτραριμένο με άνθρακα είναι προτιμότερο.

Πολύ καλό άρθρο http://rockymountaindiscus.com/rofaqs.htm

Εγώ στο ΑΟ μου έχω βάλει ένα Τ μετά τα φίλτρα άνθακα-νήματος και πρίν την μεμβράνη έτσι ώστε να μπορώ να πάρω και νερό χωρίς να το φιλτράρω πλήρως. Αυτό είναι το νερό που χρησιμοποιώ για την ρύθμιση της σκληρότητας του ΑΟ μου και έτσι γλείτωσα από αντιχλώρια κλπ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάριος : 24-01-07 στις 10:38
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02015 seconds with 11 queries