Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-01-07, 01:57
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Ωραια, εχουμε και λεμε λοιπον.
Τα φυτα:Alternanthera reineckii, Bacopa monnieri, Cabomba caroliniana, Hygrophila corymbosa siamensis, Heteranthera zosterifolia, Riccia, Vesicularia dubyana, Vallisneria gigantea.
Δεν υπαρχει υποστρωμα (το ενυδρειο θα ξεστηθει την επομενη εβδομαδα προκειμενου να μπει φυλλοχωμα η κατι αλλο. Το ψαχνουμε ακομα σ'αυτο το topic:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14982)
Τα υπολοιπα φυτα πηγαινουν καλα. (Τα ειχα παραμελησει βεβαια την τελευταια βδομαδα αφου κανω ετοιμασιες για το στησιμο-ξεστησιμο και ειχα και καποια προβληματα αλγης).
Το οτι οντως εχω αρκετο co2 φαινεται, νομιζω, απο την εντονη φωτοσυνθετικη δραστηριοτητα των υπολοιπων, αφου θυμαμαι απο παλιοτερες παρατηρησεις μου οτι οταν το μιγμα εχανε μετα απο κανα δυο βδομαδες την αρχικη του αιγλη, η φυσαλιδες που εφευγαν απο τα φυτα φθειναν. Περα απο αυτο, ειχα τσεκαρει το συγκεκριμενο ph test με ηλεκτρονικο πεχαμετρο φιλου οταν το ειχα παρει, πριν δυο περιπου μηνες.Το μειγμα πρεπει να το εχω αλλαξει κανα δυο φορες απο τοτε που σταματησε η αναπτυξη του εν λογω φυτου.
Λιπασματα: Flourish(0.7 ml 3 φορες τη βδομαδα), pottassium(3 ml 3 φορες τη βδομαδα), phosphorus και nitrogen οποτε κρινεται απαραιτητο.
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02021 seconds with 10 queries