Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-01-07, 15:32
Manos-L Ο χρήστης Manos-L δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχάς καλώς όρισες στο φόρουμ!

[/color]

Παραθέτω τα στοιχεία από το επίσημο site της juwel:
Rekord 60
Decor: Black
Volume: approx. 54 Litres
Measurements: 61 x 31 x 36 cm
Productcode: 21054

Εχω κανει λαθος sorry το Record 70 εχω !



Οι ανούμπιες, να έχεις υπ' όψη σου, δεν φυτεύονται ποτέ στο υπόστρωμα, εκτός και αν φυτέψεις μόνο τις ρίζες τους. Συνήθως τις δένουμε σε κάποιο διακοσμητικό. Στην περίπτωσή σου, οι ρίζες μοπάνι που έχεις αποτελούν ιδανική λύση.

Τις εχω δεσει με πετονια πανω στις ριζες ...



Τα σκαλάρια πρέπει να φύγουν από το ενυδρείο.
Αρλεκίνους μπορείς να βάλεις ακόμα 6.
Βγάλε το πλάτυ και το γατόψαρο και ψάξε για ψάρια που πρόερχονται από την Άσια και μένουν μικρά σε μέγεθος. Έτσι θα έχεις ένα ωραιότατο Ασιατικό setup!
Αν πάλι προτιμάς να έχεις ένα γκρουπάκι από νανόσωμα κορυντόρας (γατόψαρα) τότε θα σου προτείνα να βγάλεις τους αρλεκίνους και να βάλεις ένα μεγαλούτσικο κοπάδι από καρδινάλιους.

Καλο ακουγετε αυριο θα δωσω το γατοψαρο - πλατυ - σκαλαρι και θα παρω κοπαδακι νανόσωμα κορυντόρας, θα κρατησω τους αρλεκινους + ενα κοπαδακι tetra ακομα (νεον ισως) πως το βλεπεις?





Μπορείς να βάλεις οτόκυνκλους. Προσοχή όμως: είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια σε καινούργια ενυδρεία, αλλά και γενικότερα.



Σε καμμία περίπτωση. Επίσης σύμφωνα με τα στοιχεία που σου παρέθεσα στην αρχή, κάτι δε μας λες καλά για το ύψος του ενυδρείου.



Καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγά σιγά να βάζεις εύκολα φυτά μέσα στο ενυδρείο σου.
[color=black]Τι μου προτεινεις που να μην χρειαζετε επιπλεον φωτισμους-λιπασματα και τετοια εκτος απο τις ανουμπιες που εχω


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ο φίλος εδώ μπορεί να μας βοηθήσει σχετικά με ποιο ενυδρείο έχει? Διότι εγώ έχω μπερδευτεί από ότι βλέπω μου μοιάζει με το Juwel Record 70 και όχι με το Juwel Record 60 Και τα δυο μοιάζουν καθώς έχουν τις ίδιες διαστάσεις μήκος πλάτος αλλά διαφορετικό ύψος.
Το record 70 sorry !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 13-01-07 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02268 seconds with 10 queries