Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-01-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι
τυγχάνει να έχω ανάλογο στήσιμο στο Juwel 125 με τον ακόλουθο φωτισμό
με τη σειρά που φαίνεται από εμπρός προς τα πίσω. Μία Freshwater Arcadia , 18 watt, 11:00-19:00, μια Original Tropical Arcadia, 18 watt, 11:00-19:00, μία Original Tropical Arcadia, 18 watt, 10:00 - 20:00 και μία Freshwater Arcadia, 15 watt, 13:00-16:00.

Όπως φαίνεται, πρώτη ανάβει μία original tropical 18 watt (ρόζ) και σβήνει τελευταία ενώ βρίσκεται τρίτη στη σειρά από εμπρός προς τα πίσω. Πρακτικά προσομοιώνει το χάραμα και το σούρουπο ενώ μένει και αναμμένη μαζί με τις δύο ακόμη κύριες λάμπες. Μία Freshwater 15 watt ανάβει μόνο για 3 ώρες προσομοιώνοντας το "μεσημέρι". Είμαι ευχαριστημένος τόσο από το αποτέλεσμα στα φυτά (υπάρχει και CO2 και γίνεται λίπανση περιοδικά με plantamin) όσο και από το αισθητικό αποτέλεσμα του φωτισμού. Άλγη εμφανίστηκε μία φορά μακρύτριχη μετά από επαναστήσιμο, καταπολεμήθηκε με πιο συχνές αλλαγές νερού για κάποιο διάστημα (λόγω αυξημένων φωσφορικών). Τώρα είναι σχετικά φυσιολογικά. Φίλε abrous νομίζω ότι και η συσκότιση (την είχα δοκιμάσει μία φορά) μπορεί να σε βοηθήσει ανάλογα τι άλγη έχεις όμως. Κατά την περίοδο της συσκότισης τάιζα ελάχιστα. Πάντως η μείωση της φωτοπεριόδου που έκανες είναι σωστή. Η συμβουλή αλλαγής των λαμπών που προτείνει ο klaz απαραίτητη και πρόσεξε το "όχι όλες μαζί". Για την μακρύτριχη άλγη (ΒΒΑ) έχω χρησιμοποιήσει και το Flourish Excel με επιτυχία πιστεύω (αφού δεν υπάρχει πλέον). Βάλε και κανένα SAE στο ενυδρείο αν δεν έχεις.
Όπως φαίνεται παραπάνω, έχω σχετικά διαφορετική διάταξη φώτων από αυτήν που προτείνει ο φίλος klaz με αποτέλεσμα να υπάρχει έμφαση κάπως στο φάσμα του κυανέρυθρου νομίζω.

Φιλικά
Ανδρέας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas301 : 02-01-07 στις 12:14
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries