Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-12-06, 18:05
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
και για διακοσμηση και για κρυψωνες
λοιπον σκεφτομαι για ενα κοπαδι νεον, ενα ζευγαρι οτο, 2-3 σαλιγκαρια, 2-3 βυθοψαρα και δεν ξερω τι αλλο (και αυτα που λεω δεν ειναι σιγουρα)
Λοιπόν, για τα ψαράκια που σκέφτεσαι να βάλεις, προτείνω τις εξής λύσεις:

-Μαζεύεις πέτρες μόνος σου, αφού τσεκάρεις ότι δεν είναι ασβεστολιθικές. Να ξέρεις όμως ότι θα δυσκολευτείς λίγο γιατί οι περισσότερες είναι.
-Αγοράζεις τεχνητές πέτρες από pet shop. Προσοχή τεχνητές δεν σημαίνει πλαστικές! Μερικές καλές/ρεαλιστικές τεχνητές πέτρες έχω δει κατα καιρούς στο aquaristic. Δυστυχώς δεν έχει τύχει να δω κάτι αντίστοιχο σε Ελληνικό μαγαζί, χωρίς όμως να αποκλείω ότι υπάρχει (δεν το έχω ψάξει).
-Δεν βάζεις πέτρες, αλλά διαφορετικά φυσικά διακοσμητικά όπως ξύλα και καρύδες (θα βρεις σχεδόν σε όλα τα pet shop).

Όσο για το ότι δεν έβαλες φελιζόλ κάτω από το υπόστρωμα, δεν πειράζει. Βάζουμε μόνο σε ενυδρεία με πολλές πέτρες. Σε αυτά που φιλοξενούν συνήθως κιχλίδες οι οποίες χρειάζονται περιβάλλον χτισμένο με πέτρα και σκάβουν στην άμμο (με κίνδυνο να γκρεμίσουν τις πέτρες).
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 10 queries