Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-12-06, 01:29
Το avatar του χρήστη thecube
thecube Ο χρήστης thecube δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Περιοχή: ΠΑΠΑΓΟΥ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Ενυδρείο - Πεδίο μάχης...

Γειά χαρά σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου post & δυστυχώς ξεκινάει με αναφορές προβλημάτων

Πέρασα εχθές τα πρώτα ψάρια σε ένα καινούριο ενυδρείο 180lt με αραιή ακόμα βλάστηση...

1 μονομάχος αρσενικός
2 Gappy (σκοπεύοντας να τα αυξήσω σε μικρό κοπάδι) αρσενικά
1 Gurami (Dwarf) άγνωστου φύλου (πάντως δεν έχει κάθετες ρίγες στα πλευρά του που απ'όσο ξέρω έχουν τα αρσενικά...)

4-5 ώρες αργότερα το Gurami άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον για τον μονομάχο...
2-3 ώρες μετά αρχίζει να επιτιθεται στην ουρά & τα πτερύγιά του και μέχρι το βράδυ τον έχει "μαδήσει" στην κυριολεξία.

Λόγω Σ/Κ και έλλειψης backup ενυδρείου δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά να περιμένω.

Έχω πλέον αποφασίσει ότι ο μονομάχος θα μετακομίσει σε δικό του ενυδρείο όπου θα τον περιθάλψω αν επιζήσει από την ταλαιπωρία και θα τον αφήσω να το χαίρεται μόνος του.

Την επομένη η ημέρα κύλησε πιο "ομαλά" με σποραδικές επιθέσεις από την πλευρά του Gourami στα εναπομείναντα πτερύγια του μονομάχου.

Από το μεσημέρι και μετά το ένα εκ των δύο Gappy αρχίζει να κηνυγάει το δεύτερο και να του τσιμπάει την ουρά!

Το βράδυ πια συμβαίνουν τα εξής:
Το Gappy "κυνηγός" τσιμπολογαέι από την ουρά του πρώην φίλου του ανελέητα.
Το Gourami αρχίζει νέες συστηματικές επιθέσεις στον μονομάχο.

Αργότερα έκπληκτος παρακολουθώ τα εξής:
Το Gappy "κυνηγός" επιτίθεται τόσο στην ουρά του έτερου Gappy όσο και στην ουρά του Μονομάχου!
Το Gourami επιτίθεται σε μονομάχο & Gappy "θήραμα"! Περιστασιακά δε προσπαθεί να επιτεθεί και στο Gappy κυνηγό!

Όπως καταλαβαίνετε ο Μονομάχος & το ένα Gappy περνούν δραματικές στιγμές & εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται πια.

Υποτίθεται ότι τα Gourami είναι φιλήσυχα ψάρια κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο.
Η ιστορία με τα Gappy πάλι....

Κατανοώ ότι η έλλειψη της βλάστησης πιθανόν να στερεί κρυψώνες για τα δυο καταδιωκόμενα ψάρια όμως και πάλι τι θα γινόταν? Είναι λογικό να έχω ψάρια που δεν τολμούν να κουνηθούν από τον φόβο τους?

Τέλος πάντων αυτή είναι η πικρή εμπειρία από την μέχρι τώρα προσθήκη των πρώτων ψαριών.

Κάθε σχόλιο είναι καλοδεχούμενο.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01711 seconds with 10 queries