Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 04-12-06, 15:58
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για λαμπες πιστευω καλυτερα εξαρχης να δοκιμαζε με ΜΗ κρεμαστους προβολεις ...με μια ραγα απο το ταβανι ή καπως ετσι ...ακομα και με fish only. T5 σε 250 εκατ. ενυδρειο μου φαινεται πολυ εγκατασταση και μπουγιο.Αλλωστε το κοστος των λευκων metal halide λαμπτηρων δεν ειναι απαγορευτικο.

Εγω φιλε μου στη θεση σου θα ξεχναγα το reef εξαρχης ...και θα εκανα ενα μεγαλοπρεπες fish only με μεγαλα και ομορφα ψαρια.

Αν και δεν εχω εμπειρια απο τετοια συστηματα (ο πιο αρμοδιος να σου πει το κοστος ειναι ο Θανος -antesco- που εχει ενα ενυδρειο τοσων λιτρων) , οσο και να το τραβηξεις δεν θα κοστισει λιγο σαν reef. Το λεω αυτο γιατι , σε αντιθεση με ενα ενυδρειο πχ 300 λιτρων, το κοστος μετατροπης απο fish only σε reef θα ειναι πολυ-πολυ μεγαλο.
Πιστευω πως γνωριζοντας το συνολικο κοστος περιπου του ενυδρειου ως reef (οι οποιες μικροεξοικομονησεις θα ειναι απλα ενα μικρο κλασμα του συνολικου κοστους) , θα καταληξεις αν σε παιρνει εστω και μακροπροθεσμα να το μετατρεψεις.
Μην ξεχασεις να ρωτησεις και την ημερησια καταναλωση σε ρευμα
Απο την αλλη σαν fish only τα πραγματα θα ειναι πολυ πιο απλα και οικονομικα.

Επιμενω λοιπον οτι πριν απο οτιδηποτε αλλο , πρεπει να ληφθει μια τετοια αποφαση.Δυστηχως δεν πιστευω οτι ταιριαζει στην περιπτωση σου το ''Ξεκιναω με fish only και βλεπουμε'' , εκτος και αν το οικονομικο ειναι αδιαφορο ... ενα σωστο reef τετοιων διαστασεων αποτελει μια μικρη επενδυση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries