Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-12-06, 23:11
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

[quote=roti;141462]Αγαπητοί φίλοι παρακαλώ βοήθεια
Έχω το juwel trigon 350 lt. μετατροπή από κοινωνικό σε κιχλίδες
1)Είναι καλό να αδειάσω τα πάντα και το χαλίκι και τις πέτρες και να βάλω καινούργιο νερό και να το στρώσω και πάλι,ή να συνεχίσω με το ίδιο νερό;

η βιολογια δεν αλλαζει, αρα κρατας το βιολογικο σου .

2)Διάβασα ότι το καλύτερο υπόστρομα είναι άμμος θαλάσσης. Απορία: τη μαζεύω μέσα από τη θάλασσα ή έξω από την παραλία;με την σκούπα βυθού που καθαρίζω δεν θα μαζεύεται και η άμμος; Πως θα καθαρίζω το βυθό;

την μαζευεις αλλα την πλενεις καλα πριν.απο μεσα απο εξω το ιδιο δεν ειναι? αρκει ναναι καλα πλυμενη.
δενεις ενα ας πουμε καλαμακι απο σουβλακια , στην ακρη στο λαστιχο,
να περισσευει τοσο ωστε να μην τραβαει αμμο. οσο πιο μεγαλο λαστιχο τοσο πιο μακρυ ναναι.



3) Έχουμε μια παραλία με φανταστικές λείες πέτρες σε πολλά χρώματα. Είναι κατάλληλες για το ενυδρείο;

για το ειδος που θες ειναι μια χαρα

4)Είναι απαραίτητο να κολληθούν οι πέτρες με συλικόνη; γιατί αν ναι, θα πρέπει μαλλον να αδειάσω τελείως το ενυδρείο..

καλο ειναι να κολληθουν.
αν δε το βλεπεις εφικτο ταιριαξε τες ετσι ωστε να μην πεφτουν.


5)σκέφτομαι να βάλω pseudotrofeus sp."acei" μαζί με Labidochromis sp. ''yellow''
Είναι συμβατά και ταιριάζει κάτι άλλο;
Θέλω να έχω κιχλίδες που θα γεννήσουνε μικρά και θα επιβιώσουν κάποια απ΄αυτά.Πόσα ψάρια να πάρω αρχικά;

ξεκινα με ενα απο τα 2 ειδη που ανεφερες, και βλεπουμε.
μια χαρα ταιριαζουν. με 3-4 ξεκινα...


6) Το έσωτερικό φίλτρο που διαθέτει το ενυδρείο μου είναι αρκετό ή απαιτείται και εξωτερικό και ποιό θα συστήνατε;( θα μ' ενδιέφεραι κάποιο που να μη κάνει θόρυβο)
συνώμη για τις πολλές ερωτήσεις θέλω να ξεκινήσω χωρίς΄λάθη... θα εκτιμήσω κάθε σκέψη σας ευχαριστώ

θες φιλτρο να σου γυρναει το νερο απο 3 φορες και πανω την ωρα.
αρα πιστευω οτι θες εξωτερικο, ας πουμε ενα 2217...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 10 queries