Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 26-10-06, 21:03
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
Σκέφτομαι να φτιάξω ενα ενυδρίο 90*25*80
Με 25 εκ. πλάτος θα έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές για τα ψάρια που θα μπουν στο ενυδρείο.
Με 80 εκ. ύψος θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το φωτισμό. Θα είναι ανεπαρκής και δε θα μπορεί να φτάσει μέχρι τον πυθμένα με αποτέλεσμα τα όποια φυτά θελήσεις να βάλεις να μην έχουν σωστή ανάπτυξη.
Όσον αφορά στη γενική αισθητική εικόνα του ενυδρείου σου, θα φαίνεται πολύ ασύμετρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
σε μια κάσα εσωτερικου παράθυρου
Αν κάτω από την κάσα υπάρχει τοίχος όπως λές τότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα στήριξης του ενυδρείου.
Αν όμως το παράθυρο το χτυπάει ο ήλιος τότε σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με άλγες και υπερθέρμανση του νερού κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
όπου απο κατω έχω ένα καλοριφερ σε αποσταση 30 εκ θα έχω πρόβλημα???
Με το καλοριφέρ αν λάβεις τα σωστά μέτρα μπορεί και να μην έχεις πρόβλημα. Όμως έχε υπόψη σου ότι ο θερμός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα άνω, οπότε μια κάποια αύξηση θερμοκρασίας στο ενυδρείο θα την έχεις. Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάποιες μετρήσεις θερμοκρασίας στο σημείο που θες να βάλεις το ενυδρείο. Μας λες και μετά βλέπουμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
και ήθελα να ρώτήσω εάν βαλω το μηχανισμο του εξ.φιλτρου πιο ψηλα απο το ενυδρίο θα έχω πρόβλημα??
Σε καμμία περίπτωση το φίλτρο πιο ψηλά από το ενυδρείο. Θα εμφανίσει σίγουρα πρόβλημα στη λειτουργία του.

edit: 15 εκ. κενό πάνω από το ενυδρείο, δε σου φτάνουν για να κάνεις τις ρουτίνες της εσωτερικής συντήρησης. Θέλεις τουλάχιστον 20 - 25 εκ.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02313 seconds with 10 queries