Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-10-06, 19:31
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Τελικά έκανα αυτό που είπα και το μίγμα πήρε μπρός. Δίνει περίπου μια φυσαλίδα ανα 5 δευτερόλεπτα. Αν κρίνω από την σχετικά απλή χημεια του θέματος, δεν υπάρχει κίνδυνος νομίζω! Τα προηγούμενα βακτήρια πέθαναν και έβαλα καινούργια! Τι παραπάνω μπορεί να δημιουργηθεί από CO2 του Θεούλη; Στο κάτω κάτω ένα προϊόν πέρνεις, το υπόλοιπο μίγμα δεν έχει καμια δουλειά με το ενυδρείο... Αλλά αυτά είναι απλές σκέψεις. Ας με διορθώσει κανένας που τα ξέρει πιο καλά!

Σίγουρα δεν είναι απαρείτητο το CO2; Ακόμη κι αν δεν είναι δεν θα βοηθήσει; Αν κάνω μετρήσεις και είναι εντάξει, θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; Επίσης είχα τη (μάλλον λανθασμένη) εντύπωση οτι αν δώσω CO2 μπορώ να αποφύγω τη λίπανση! Είναι λάθος να δίνω CO2 και να μη βάζω λίπασμα; Νόμιζα οτι το CO2 θα υπερκαλύπτει... Φως δίνω από δύο 15άρες λάμπες φθορίου, μια λευκή και μια ροζ για φυτά. 12 ώρες on 12 off ημερησίως με χρονοδιακόπτη.

Το σοβαρό μου πρόβλημα είναι η σκληρή πράσινη άλγη που πιάνουν τα φυτά μου στα φύλα λόγω της υψηλής γενικής σκληρότητας του νερού της περιοχής μου που αγγίζει τους 15 γερμανικούς βαθμούς. Μάλλον αυτό δημιουργεί και τα σοβαρά προβλήματα στο ενυδρείο μου καθώς και τις ανύπαρκτες αναπαραγωγές! Το pΗ είναι μόνιμα στο 7, νιτρικα χαμηλα κάθότι κάνω 30% αλλαγή κάθε 20 μέρες και χρησιμοποιώ πάντα σκουπάκι βυθού στις αλλαγές. Τα νιτρώδη και την αμμωνία δε τα μετράω συχνά αλλά δεν είναι αυτοί οι λόγοι όπως φαντάζομαι. Επίσης είχα πολύ σημαντικό πρόβλημα με τις συμπεριφορές κάποιων ψαριών που είχα και πιο συγκεκριμένα μιας Moly που είχε κάνει τους πάντες να κρύβονται στις γωνίες και δεν έδωσα την απαραίτητη προσοχή. Επίσης είχα βάλει την έξοδο του νερού κάτω από την επιφάνεια του νερού (για λόγους θορύβου) με αποτέλεσμα να μην έχω πολλή κίνηση στην επιφάνεια και να έχω ελλειπή οξυγόνωση. Ελπίζω τώρα που άλλαξα σε πιο ήρεμα ψάρια και έβγαλα την έξοδο πάνω από την επιφάνεια να μην έχω προβλήματα. Και μάλλον όλα αυτό δείχνουν...

EDIT: Ο εξοπλισμός που έχω είναι: Εξωτερικό Φίλτρο Tetra EX600, Θερμοστάτης 25W με σταθερή θερμοκρασία 24-25 C χειμώνα και 28-29 C το καλοκαιρι. Αυτά.

Αν τα πράγματα πάνε στραβά ξέρω που να απευθυνθώ πάντως!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BabylonX : 17-10-06 στις 19:51
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02752 seconds with 11 queries