Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 05-10-06, 08:40
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat
Τώρα έχει 2 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο και με τις συχνές αλλαγές που έκανα και τη φροντίδα δε πίστεψα ότι χρειαζόταν.

Και να τα είχα, έτσι όπως λένε και άλλοι στο forum ισως να ήταν άχρηστα.
Από την στιγμή που ένα ενυδρείο έχει στρώσει, και ακολουθείς όλους τους κανόνες που κατά καιρούς έχουν ακουστεί εδώ στο φόρουμ –αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα – σωστό τάισμα κτλ κτλ … λογικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας …

παρόλα αυτά επειδή η βιολογία του ενυδρείου είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα … «και πολλοί από εδώ μέσα το έχουμε νιώσει τουλάχιστον μία φορά στο πετσί μας»… καλό είναι να μετράς τις ευαίσθητε τιμές ανά τακτά χρονικά διαστήματα ( πχ. Κάθε 3-4 εβδομάδες ) για να μπορείς να προλαμβάνεις καταστάσεις όπως η ξαφνική απώλεια ψαριών …

στα ενυδρεία η αμμωνία είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μας και στην περίπτωση της ισχύει το ενός κακού μηριά έπονται …

τα προβλήματα που προκαλούν οι υψηλές τιμές αμμωνίας στα ψάρια μας είναι σε συνάρτηση με το χρόνο έκθεσης των ψαριών σε αυτήν και πάει αθροιστικά …

το ενυδρείο σου μπορεί να δουλεύει φαινομενικά καλά ακόμα και αν οι τιμές τις αμμωνίας είναι σε οριακά για την αντοχή των ψαριών τιμές … αυτό όμως κάποια στιγμή θα σπάσει … ο οργανισμός τον ψαριών εξασθενεί … τα ψάρια τελικά αρρωσταίνουν … αποκτούν διάφορα κουσούρια … (ξεφτισμένες ουρές … αποχρωματισμούς κτλ κτλ ) … και τελικά όταν το πρώτο ψοφήσει, η αμμωνία εκτινάσσεται στα ύψη και αρχίζει μια αλυσίδα θανάτων μέσα στο ενυδρείο μας που κανείς δεν ξέρει πότε θα σταματήσει …

επειδή το ενυδρείο σου δούλευε φαινομενικά καλά για κάποιο καιρό δεν σημαίνει ότι ήταν και καλά στρωμένο … μπορεί να ήσουν απλά οριακά …

είμαι παθόν και ξέρω … ( πάλι με guppy )
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 10 queries