Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-10-06, 22:50
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Πάει κάτι στραβά;

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν από 10 μέρες ξεκίνησα το στρώσιμο του 60 λίτρων ενυδρείου μου αγορασμένο από carrefour.

Αφού ξέπλυνα καλά το χαλίκι διαμέτρου έως 3 χιλιοστά 20 περίπου φορές το άφησα 24 ώρες σε κουβά με 5 ml χλωρίνης, ξέπλυνα 5 φορές και έριξα την διπλάσια ποσότητα από την προβλεπόμενη σε αντιχλώριο. Αφησα 3 μέρες μόνο με την αεραντλία ώστε να απομακρυνθούν τυχόν υπολλείματα χλωρίου. Αλλαξα 80% του νερού πρόσθεσα και πάλι αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι. Συμπιέζοντας ελάχιστα το σφουγγάρι πρόσθεσα και δύο κεραμικά "μακαρόνια" της sera για να βοηθήσω την ανάπτυξη των βακτηριδίων.
Εριξα επίσης 12ml καλλιέργεια βακτηριδίων της API (stress zyme), 10 σταγόνες αμμωνία, θερμοκρασία 29,3-29,5 βαθμούς, φωτισμός από λάμπα 15 βαττ για 8 ώρες την ημέρα και ξεκίνησα...

Τις αμέσως επόμενες 2 ημέρες πρόσθετα σιγά σιγά αμμωνία μέχρι που έφθασε την τιμή των 3mg/l, τιμή που ανέβηκε περισσότερο (αφού συνέχισα να προσθέτω αμμωνία) προσέχοντας να μην περάσω την τιμή των 5mg/l. Την 5η και την έδβομη ημέρα έριξα και πάλι έτοιμα βακτηρίδια (οι οδηγίες συνιστούν την έβδομη μόνο και μετά την 14η μέρα). Μάλιστα την έβδομη ημέρα τα έτοιμα βακτηρίδια μπήκαν με βελόνα και σύριγγα μέσα στο σφουγγάρι του φίλτρου.

Σήμερα 10η ημέρα έκανα και πάλι γεμάτος ανυπομονησία μετρήσεις αλλά τίποτα... παραθέτω τα αποτελέσματα;

Ammonia (tetra test) 3-5 mg/l
Nitrate No2 (sera test) 0 mg/l
Nitrite NO3 (sera test) 0 mg/l (προφανώς...)
Χλώριο (sera test) 0 (υπέθεσα μήπως είχε μείνει ποσότητα χλωρίου και δημιουργούσε πρόβλημα)
gH (sera test) 10 dGH
kH (sera test) 6 dGH
PH (aquarium pharmaceuticals) 7,6 (μέγιστη τιμή τεστ αλλα δεν νομίζω να είναι παραπάνω)
θερμοκρασία σταθερά 29,3 - 29,6 (μου είπαν τα παιδια το Σάββατο πως αν είναι λίγο "τσιμπημένη" επιταχύνεται η διαδικασία)

Έκανα κάτι λάθος? Εντύπωση μου είναι ότι οι τιμές της σκληρότητας και του ΡΗ είναι λίγο "τσιμπημένες". Εσείς που έχετε κάνει πολλές φορές αντίστοιχες μετρήσεις χρησιμοποιώντας νερό της ΕΥΔΑΠ τι τιμές έχετε δει?

Πείτε μου ότι είμαι απλώς ανυπόμονος.... αλλά ΄το Σάββατο στο σύλλογο άκουσα για διαδικασίες στρωσίματος της τάξης των 25 ημερών.. Μήπως εννοούσαν ότι χρησιμοποίησαν υλικά από στρωμένα ενυδρεία? Μήπως το χλώριο απολύμανε για τα καλά με αποτέλεσμα να απιτηθεί περισσότερος χρόνος για να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 03-10-06 στις 22:54
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02977 seconds with 11 queries