Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-09-06, 18:54
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από passenger
Δεν το γνωρίζω αυτό (το δικό μου δεν αναγράφει τίποτα για το θέμα), αλλά αν ισχύει δεν μπορούμε ούτε και να καθαρίζουμε το φίλτρο μας με νερό και αντιχλώριο, αλλά και κατά τις κανονικές αλλαγές που κάνει ο κόσμος όλος του νερού δεν νομίζω να περιμένει κανένας 1 με 1μιση ώρα να δράσει το αντιχλώριο και μετά να το βάλει στο ενυδρείο. Επίσης δεν νομίζω να είναι αβλαβές για τα ψάρια να εκτίθενται 1 με 1μιση ώρα στο χλώριο μέχρι να δράση το αντιχλώριο κάθε φορά που θα αλλάξουμε το νερό.
Αυτή η λύση που προτείνεις είναι πραγματικά πολύ καλή αφού γίνονται όλα πιο γρήγορα αλλά δυστυχώς δε νομίζω να είναι σωστή. Πολλά αντιχλώρια (όπως της sera που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι) χρειάζονται όντως μία με μιάμιση ώρα για να δράσουν. Αλλά ακόμη και το πρώτο σκέλος της πατέντας δεν έχει μεγάλη χριστική αξία αφού ούτως ή άλλως το καθάρισμα με τη σκούπα βυθού πρέπει να γίνει.
Εγώ δε θα το ρίσκαρα καθόλου να περάσει χλωριομένο νερό από το φίλτρο. Πριν βάλω νερό στο ενυδρείο το αποχλωριώνω για μία ώρα σε λίμπα (μη τοξική (ειδική για τρόφιμα)) και μετά με μία αντλία το περνάω στο ενυδρείο. Κατά τη γνώμη μου, κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries