Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 06-09-06, 02:18
Το avatar του χρήστη Christos68
Christos68 Ο χρήστης Christos68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή H δική μου εμπειρεία από την Eheim

H δική μου εμπειρία:
Οταν 2 φίλοι με κόλλησαν την ενυδρείαση ένας από αυτούς μου χάρισε ένα εξωτερικό Eheim classic 2211 (το μικρότερο της σειράς) που δούλευε για 2 χρόνια σε ένα 160lt ενυδρείο του. Μετά από ένα καλό καθαρισμό, αλλαγή των σωλήνων με διάφανους ίδιας διαμέτρου και γέμισμα με γνήσια υλικά μπήκε σε λειτουργία στο δικό μου επίσης 160lt ενυδρείο. Οταν δε κατάλαβα ότι ο αέρας που τυχόν μένει μέσα στο φίλτρο δημιουργεί το θόρυβο στην προπέλα (η eheim στα manual τονίζει οτι πρέπει να βγαίνει όλος) το φίλτρο δεν ξαναακούστηκε. Επί ένα χρόνο κανένα πρόβλημα. Νερό κρυστάλινο και εγώ στεγνός. Ποιότητα υλικών κορυφαία. Συναρμογής επίσης, τα πάντα κουμπώνουν όπως πρέπει με τις σωστές ανοχές. Συντήρηση - άνοιγμα κάθε τρίμηνο όχι λόγω μειωμένης ροής, έτσι για να αισθάνομαι εγώ ήσυχος. Καθαρισμός στους σωλήνες σε ολο αυτό το διάστημα : μια φορά σχολαστικά γιατί είχαν πιάσει καφέ βρώμες και αισθητικά δεν ήταν ωραίο θέαμα και μια φορά ποιό χαλαρά έτσι για συντήρηση.

Πρόσφατα αντικατέστησα τον "γίγαντα" με το 2026 proII πάλι της eheim για να αυξήσω το βιολογικό υλικό και την κυκλοφορία του νερού στο ενυδρείο μου. Εντυπώσεις ως τώρα? 'Αψογο. Και το σύστημα self priming που γεμίζει νερό το φίλτρο αφαιρώντας τον αέρα από όλο το κύκλωμα? Πανέξυπνο και βολικότατο. Κατά τη γνώμη μου η εταιρεία αξίζει και το τελευταίο ευρώ που ζητάει, έχει και σχεδιασμό (απόδειξη ότι η αγορά έχει γεμίσει φτηνές κόπιες της) έχει και κορυφαία ποιότητα.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries