Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-09-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Ποιότητα ΕΗΕΙΜ

Πριν από μερικούς μήνες αγόρασα ένα eheim 2026. Το έστεισα μαζί με έναν φίλο αφού ως αρχάριος μπορεί να έκανα κάποιο λάθος.
Αν και τοποθετήθηκε κάτω ακριβώς από το ενυδρείο (το οποίο είναι σε χαμηλό τραπέζι), οι σωλήνες του πακέτου ήταν πολύ 'κοντοί΄ !!! Μετά από κόπο τα καταφέραμε και όλα πήγα καλά.
Η αποδοσή του μετά από λίγο καιρό άρχισε να πέφτει.... Άνοιξα λοιπό τον κάδο και καθάρισα όσο μπορούσα. Και πάλι όμως δεν είχε την αρχική του απόδοση.
Επιεδή το ενυδρείο δεν έχει πολλά ψάρια και δουλέυει και το εσωτερικό φίλτρο της juwel (rio180) το άφησα έτσι.
Εχθές αποφάσισα να αφιερώσω το απογευμα μου για να 'φτιάξω'.
Οι σωλήνες είναι καθαροί και δεν έχουν 'τσακίσει' πουθενά.
Μετά έκανα έλεγχο στην φτερωτή. Είχε λοιπόν ένα καπάκι που άνοιγε με 'κλιπσάκι'. Το άνοιξα και όυτε εκεί υπήρχε πρόβλημα....
Όταν το έκλεισα και το έβαλα σε λειτουργία έκανε ένα θόρυβο γιατί κάπου ακουμπούσε η φτερωτή...ξανά από την αρχή λοιπόν αλλά το πρόβλημα το ίδιο !!! Αυτή η δουλειά έγινε μέχρι που κατάφερε και έκανε τα νευρα μου κομμάτια : smt013
Το καπάκι που κρατάει το άξονα της φτερωτής έσπασε σε μια άκρη και ήμουν έτοιμοσ να το πετάξω κάτω και .......
Η σκέψη ότι θα γεμίσω το κόσμο με νερά - κομμάτια φίτρου - και βιολογικό υλικό με κράτησε και την γλύτωσε......
Τώρα τι κάνουμε ;
Υποτίθεται ότι είναι η 'mercedes' των φίλτρων ενυδρείου αλλά είναι μια ##$*&@ και μισή. Τα έχω πάρει στο κρανίο.....

__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,29376 seconds with 11 queries