Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 31-08-06, 12:26
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Φίλε gkouti!

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι. Εχώ και εγώ 6 bala shark στο 350άρι μου. Τα δύο μεγάλα (2,5 ετών 25+ cm) παρουσιάζουν παρόμοια συμπεριφορά κάποιες στιγμές. Κατα 99% πρόκειτε για φλερτ και ερωτικό κάλεσμα. Αυτό θα μπορείς να το πεις με σιγουριά αν καταφέρεις να εξακριβώσεις το φύλο των ψαριών. Τα θυληκά έχουν λίγο πιο στρογγυλό "στομαχάκι" http://www.fishprofiles.com/files/profiles/321.htm από τα αρσενικά. Αν λοιπόν στο μέγεθος στο κάτω και μέσο μέρος διαφέρουν πιθανότατα να είναι του αντίθετου φύλου. Όσο μεγαλύτερα τα ψάρια τόσο πιο ευδιακρίτη η διαφορά. Αν δεις το ένα να σπρώχνει κυρίως με την ουρά του και να κολυμπάει έντονα (σαν να κυνηγάει) γύρω από το άλλο είναι μάλλον φλέρτ. Για γένα δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω καταφέρει να πάρω μιας και ως δεινοί κολυμβητές χρειάζονται πολύ χώρο ο οποίος δεν υπάρχει. Ακομά πάντως και του ίδιου φίλου να είναι δεν θα υπάρξουν ρήξεις (δαγκώματα κλπ). Στο δικό μου ενυδρείο ακόμα και τα δύο που είναι αισθητά μεγαλύτερα από τα υπόλοιπα δεν τα ενοχλούν, αντιθέτως δείχνουν μια πέραν του δέοντος ανεκτική συμπεριφορά στα "παιχνίδια" τους. Επίσης θεωρώ οτι δεν λερώνουν και τόσο πολύ το ενυδρείο (όπως λ.χ. οι pleco) αν και τρώνε αρκετά και με όρεξη!

Στην διάθεση σου!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries