Θέμα: Nano fish only?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 12-08-06, 15:43
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Νεότερα από το μέτωπο!
Και μη βαράτε παιδιά(τουλάχιστον όχι πολύ), είναι μεγάλος ο πειρασμός…..
Ξέρετε και από προσωπική εμπειρία, είμαι σίγουρος.
Και μπαίνω στο ψητό.
Χτες μπήκαν οι πρώτοι κάτοικοι στο ενυδρειάκι.
Και αρχίζω από τα εύκολα προς τα δύσκολα.
Ένα Zoanthus Sp. , ένα actinodiscus , ένα μικρό gobie κίτρινο, και…. ένα ζευγάρι Amphiprion ocellaris με μια ανεμώνη Heteractis (νομίζω crispa).
Ξέρω, λίγο νωρίς για όλα αυτά , και λίγο(ή πολύ)ρίσκο για την ανεμώνη..
Αλλά ήταν η κακιά η ώρα, ξέρετε.
Τα ψαράκια τα πάνε καλά(τουλάχιστον για την ώρα), το gobie έχει εξερευνήσει όλες τις τρύπες που υπάρχουν στα βράχια, και οι δυο ocellaris κολυμπάνε χέρι χέρι ασταμάτητα.
Στην ανεμώνη δεν έχουν πλησιάσει ακόμη, και ίσως να αργήσει να γίνει κάτι τέτοιο, μιας και δεν είναι από τις πλέον αγαπημένες τους.
Δυστυχώς το έμαθα κατόπιν εορτής, αλλά δεν απογοητεύομαι μιας και υπήρξαν επίσης πολλές περιπτώσεις αρμονικότατης συμβίωσης.
Βλέπουμε.
Για τροφή αγόρασα κατεψυγμένη αρτέμια, και σκέφτομαι να βάλω να γίνεται και ζωντανή.
Θα τη φάνε ή μήπως λόγω μικρού μεγέθους δεν προτείνεται;
Για τα κοράλλια και την ανεμώνη μου πρότειναν το coral food της aquatic nature.
Το γνωρίζετε, και είναι αρκετό ή θα πρέπει να δίνω και πρόσθετη τροφή τουλάχιστον στην ανεμώνη;
Διάβασα πως λίγα κομματάκια ψάρι-μύδι-γαρίδα, 2-3 φορές την εβδομάδα είναι απαραίτητα.
Τι ισχύει τελικά;
Πέρα τώρα από τα ζωντανά, μερικές απορίες στο θέμα φωτισμού.
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο πόστ, υπάρχει πρόθεση να βγάλω τελείως το καπάκι, και να εφαρμόσω κάποιο αυτοσχέδιο τρόπο φωτισμού.
Και αρχίζω τη συνηθισμένη διαδικασία, ψάξιμο δηλαδή στο νετ με οτιδήποτε σχετικό.
Διαβάζω παντού για τη χρήση λαμπών αλογόνου.
Ρίχνοντας μια ματιά σε ένα μαγαζί ηλεκτρικών σήμερα, είδα πως οι τιμές τους είναι πολύ δελεαστικές.
Πχ. 7-8 ευρώ για ένα προβολάκι 75 ή 150 watt.
Και ρωτάω τώρα εσάς.
Πρόκειται για τις ίδιες λάμπες που χρησιμοποιούμε και στα ενυδρεία ή κάτι μου έχει ξεφύγει;
Γιατί τιμές από ράμπες και διάφορα φωτιστικά που είδα σε sites για ενυδρεία, μόνο φτηνές δεν ήταν.
Και αν, λέμε τώρα είναι τα ίδια, στα λίτρα μου φαντάζομαι 60-75 watt είναι υπεραρκετά.
Πρέπει όμως να βάλω και μια μπλε λάμπα, έτσι δεν είναι;
Και αν αφήσω αυτές που έχει ήδη του καπάκι+ την αλογόνου θα δουλέψει; και θα μπορώ να βάλω ακόμη και απαιτητικά κοράλλια.
Υπάρχει στάνταρ απόσταση μεταξύ λάμπας και επιφάνειας νερού, ή δεν παίζει μεγάλο ρόλο;
Αν όλα αυτά ισχύουν, θα πρέπει να αρχίσω από τώρα να σκέφτομαι τρόπο στήριξης, γιατί και αυτό είναι μια ακόμα δυσκολία.
Σας ζάλισα ρε παιδιά, το ξέρω, αλλά όσο πιο νέος στο άθλημα τόσο περισσότερες ερωτήσεις.
Υπομονή, θα περάσει και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01731 seconds with 10 queries