Θέμα: Enter the discus
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-08-06, 21:56
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Δεν είχα ποτέ δίσκους, οπότε δεν θα μιλήσω ως δισκο-ειδική αλλά λίγο γενικότερα.
Όταν έχεις σκοπό να ανακατέψεις τόσα πολλά είδη μαζί, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις μελετήσει πολύ πολύ καλά πρώτα. Το ότι είναι τόσο μεγάλο το ενυδρείο σου είναι βέβαια καλό, αλλά για σκέψου την εκδοχή να διαπιστώσεις κάποιο λάθος κατόπιν εορτής... Μιλάμε για ώρες κυνηγητού μέχρι να αφαιρέσεις ανεπιθύμητα ψάρια! Πέρα από τα πρακτικά προβλήματα που δημιουργεί πολλές φορές η συγκατοίκηση πολλών ειδών, είμαι γενικότερα υπέρ του μινιμαλισμού στη σύνθεση ψαριών (max 6 διαφορετικά) για λόγους ισορροπίας αλλά ακόμα και αισθητικούς. Περί ορέξεως βέβαια...

Έχω και δύο παρατηρήσεις πιο συγκεκριμένες για τη σύνθεση που αναφέρεις

-Στη θέση σου δεν θα ανακάτευα τόσα πολλά διαφορετικά είδη tetras. Έτσι έχεις λιγότερες πιθανότητες να τα δεις να λειτουργούν σαν σωστές ομάδες.

-Τα clown loaches μεγαλώνουν πολύ! Το έχεις υπόψη σου? Νομίζω ότι τα 10 είναι υπερβολή.

Τα 2 τελευταία είδη που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω, οπότε θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος άλλος με σχετική εμπειρία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01502 seconds with 10 queries