Θέμα: Nano fish only?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 04-08-06, 22:14
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Λοιπόν μια καλύτερη περιγραφή για να καταλάβετε καλύτερα τι σκέφτομαι να κάνω με το skimmer.
Αν δείτε στη φωτό που έχω ανεβάσει πιο πάνω, υπάρχει ένα άνοιγμα στο καπάκι στην πίσω μεριά, που μόλις και μετά βίας χωράει να περάσει ο λαιμός από το ποτήρι του μηχανήματος.
Το πρόβλημα δημιουργείται όταν θέλω να ανοίξω το καπάκι, γιατί βρίσκει στο ποτήρι.
Αναγκαστικά θα πρέπει να σταματήσω(ή μήπως όχι; ) τη λειτουργία του μηχανήματος, και να βγάλω το ποτήρι.
Και λέω τώρα, αν αντί για το ποτήρι στην έξοδο του skimmer βάλω ένα κομμάτι σωλήνα PVC και αμέσως 2 γωνίες 90 μοιρών ώστε να γυρίσει και πάλι προς τα κάτω, έξω από το ενυδρείο.
Εκεί τοποθετώ ένα δοχείο για να μην πέφτουν οι αφροί στο πάτωμα, και έτσι το καπάκι ανοίγει χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να σταματάω το skimmer.
Το θέμα τώρα είναι αν θα δουλέψει το σύστημα αυτό, μιας και αλλάζει τελείως η διαμόρφωση στην εξαγωγή.
Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Ταυτόχρονα ψάχνω και τρόπο μήπως με κανένα μερεμέτι μπορέσω να βγάλω τελείως το καπάκι, και να στηρίξω τις λάμπες.

Και πάω στο βράχο.
Δηλαδή τα κοράλλια μπαίνουν μόνο στην κορυφή του βράχου;
Δεν γίνεται για παράδειγμα να τα βάλω στην μπροστινή πλευρά του;
Αλλά και εκεί θα μου πεις, αν μεγαλώνουν αρκετά θα μειώσουν τον ήδη μικρό χώρο.
Άρα μόνη λύση να αφαιρέσω τελείως ένα κομμάτι, γιατί και να τον σπάσω σε μικρότερα πάλι ο όγκος θα είναι εκεί.
Το ότι σκοπεύω να βάλω κοράλλια φυσικά είναι σίγουρο, τα πιο απλά βέβαια, και τα πιο εύκολα στη συντήρηση.
Όσο για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει περίπτωση τις επόμενες 365 μέρες, η κυρά να εγκρίνει και άλλο κονδύλι….
Οπότε ότι κάνουμε φέτος, θα το κάνουμε στο μικρό(έ, από το προηγούμενο των 20 λίτρων, είμαστε κιόλας σε καλύτερη κατάσταση)

Τέλος στην τέταρτη φωτογραφία που έχω βάλει πιο πάνω, αυτά τα στρογγυλά ακτινωτά πραγματάκια τι είναι;
Πρόκειται για κάτι ζωντανό, για κάποιο φυτό ή απλά έτσι υπάρχει στο βράχο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 10 queries